Dünya Haberleri

  Şam'daki Rus Büyükelçiliği'ne havan toplu saldırı

  hurriyet.com.tr
  13.10.2015 - 11:29 | Son Güncelleme:

  Muhalifler, Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Rus Büyükelçiliği'ni havan topuyla vurdu. Olay anında, Rusya'nın Suriye'deki müdahalesine destek veren bir grubun binanın dışında bulunduğu belirtildi. Rus toprağı sayılan büyükelçiliğe yönelik saldırıda, ölen ya da yaralanan olmadı.

  Associated Press'in haberine göre; ajansın muhabiri, ilk havan topu binaya isabet ettiğinde büyükelçilik yerleşkesinin dışında duruyordu.

  Muhabir, ilk saldırının ardından çevredeki insanlar kaçışırken, ikinci havan topunun bölgeye düştüğünü aktardı.

  PUTİN POSTERLERİYLE GELDİLER

  AFP'nin haberine göre; büyükelçilik binası dışında toplanan göstericilerin ellerinde Rus bayrakları ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in posterleri vardı.

  İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 'füze'lerin Şam'ın muhaliflerin bulunduğu doğu sınırından atıldığını duyurdu.

  Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Şam'daki saldırıyı "terörizmle mücadeleye destek verenleri yıldırmayı amaçlayan bir terör eylemi" olarak gördüklerini belirtti. Lavrov, olayda kimseye zarar gelmediğini açıkladı. 

  Daha önce de benzer saldırılara uğrayan Rusya'nın Şam Büyükelçiliği'ne son olarak 20 Eylül'de havan topu isabet etmişti.

   

  Etiketler: büyükelçilk
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı