Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şam'da gece baskını

  Hürriyet Planet
  05 Mayıs 2011 - 07:39Son Güncelleme : 05 Mayıs 2011 - 11:25

  Görgü tanıkları, Suriye’nin başkenti Şam’ın Sakba mahallesinin gece vakti yüzlerce asker tarafından basıldığını belirtti. Askerler, evlere baskın düzenleyerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

  Bir görgü tanığı, “Baskından önce iletişim altyapısını çökerttiler. Hiçbir direniş olmadı. Sakba’daki hükümet karşıtı protestolar barışçıydı. Onlarca insan tutuklandı” dedi.

   

  Sakba’da binlerce protestocu Cuma günü eylem düzenlemiş ve Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevini terk etmesini istemişti.

   

  YÜZLERCE KİŞİ GÖZALTINDA

  Bir insan hakları aktivisti, yapılan baskında 300’den fazla kişinin tutuklandığını belirtti. Adını açıklamayan aktivist, “Askerlerin destek verdiği güvenlik yetkilileri, yüzlerce kişiyi tutukları. Aralarında dini liderler de var” dedi.

   

  Aktivist, gözaltına alınanlar arasında en az bir kişinin polisin açtığı ateşte yaralandığını belirtti. Aynı kişi, askerlerin Şehitler Meydanı’nda üzerinde protesto gösterilerinde ölenlerin resimleri bulunan bir afişi devirdiğini ifade etti.

   

  Sakba mahallesine yapılan baskında, iki binden fazla güvenlik yetkilisinin yer aldığı düşünülüyor. Suriye insan hakları örgütü Insan, protestoların başladığı günden bu yana yaklaşık sekiz bin kişinin gözaltına alındığını belirtti. Insan, bugüne kadar ölen sivillerin sayısını da 607 olarak verdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı