« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Sambacılar' Başkent plajında

Plaj voleybolunda 19 ve 21 yaş altı dünya şampiyonu Barbara Seixas ile nişanlısı ve antrenörü Ricardo Cunhaf Fritas, TVF Plaj Voleybolu Ligi takımlarından Kuşadasıspor için Ankara'da çalışıyorlar.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Lig maçlarına TVF Başkent Plaj Voleybolu sahasında hazırlanıyor. Kuşadasıspor'da forma giyen Pınar Özkan ile Seixas'ın antrenörlüğünü yapan Fritas, “Burada bulunma hikayemiz gerçekten ilginç. Türkiye'ye babam için geldim. Bir süre sonra nişanlım da beni görmek için geldi. Babam Brezilya'ya döndü ama biz hala buradayız” dedi.

2010-2011 sezonu başında Aroma Erkekler 1. Ligi takımlarından Halkbank'ın başına getirilen, ancak kısa bir süre sonra takımla yolları ayrılan “Bebeto” lakaplı dünyaca ünlü Brezilyalı antrenör Paulo De Fritas'ın oğlu olan Ricardo Cunhaf Fritas, şöyle konuştu:
“Halkbank'ta babamın asistanlığını yaparken nişanlım beni görmek için ziyaretime geldi ve bir süre kaldı. Kondisyon kaybetmemek için de plaj voleybolu sahasında antrenman yapıyordu. O sırada Kuşadasıspor'un oyuncusu Pınar nişanlımı görmüş ve takım arkadaşı olmasını teklif etmiş. Pınar ve nişanlımın bir antrenörü olmadığı için bana antrenörlük teklif ettiler. Ben de kabul edince ikimiz birden Türkiye'de kaldık. Babam ise Halkbank ile yollarını ayırdı ve Brezilya'ya döndü.”

“BURADA HAYAT KALİTESİ ÇOK YÜKSEK”

2001 yılından bu yana plaj voleybolunda antrenörlük yaptığını ve daha önce Brezilyalı olimpiyat şampiyonu Sandra Pires ile çalıştığını kaydeden Fritas, “4 yıldır da Barbara ile çalışıyorum. Son Yıldızlar Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazandık. Brezilya'daki ulusal turnuvada ise 3. sıradayız” dedi.

Geçen Ağustos ayından beri Türkiye'de olduğunu ifade eden Fritas, şöyle devam etti:
“Ankara'yı çok seviyoruz. Büyük bir kent ve hayat kalitesi yüksek. Restoranlar iyi, yaşamak için güzel bir yer. Buranın tek zorluğu soğuk havası. Brezilya'da her yer çok yakındır ve ulaşım genellikle yürüyerek yapılır. Hava sıcaktır ama burası soğuk ve sürekli araba kullanmak zorunda kalıyoruz.”

Plaj voleybolunda ABD ile birlikte dünyanın en başarılı ülkelerinden olan Brezilya'da sistemin çok farklı işlediğini belirten Fritas, “Brezilya'da sponsorlar işin içinde. Sponsor yoksa tüm masrafları kendiniz karşılamak zorundasınız. Türkiye'de ise kulüpler işin içinde ve bu lig için çok olumlu. Her ay düzenli maaş alınıyor. Brezilya'da başarılıysanız, derece elde ederseniz çok para kazanırsınız. 30 yıldır devam eden ulusal turnuvada çok büyük paralar veriliyor. Burada ise ödüller düşük ama düzenli maaş sporcuya güven veriyor.”

“ZİRAAT BANKASI ÇOK İYİ BİR SEÇİM YAPMIŞ”

Aroma Erkekler 1. Ligi'ni de takip ettiğini ifade eden Fritas, Ziraat Bankası'nın yeni transferi Brezilyalı Rodriago Santana'nın çok fantastik bir oyuncu olduğunu söyledi. Olimpiyat şampiyonu oyuncunun çok uzun ama buna rağmen çok iyi tekniği olan bir oyuncu olduğuna dikkati çeken Fritas, “Ziraat Bankası çok iyi bir seçim yapmış. Rodrigao gerçekten çok kaliteli bir oyuncu” dedi.

SEIXAS: “TÜRK İNSANI ÇOK İYİ, YARDIMSEVER VE SICAK”

Kuşadasıspor'da forma giyen Barbara Seixas Türkiye'de bulunmaktan çok mutlu olduğunu kaydetti. Seixas, “Türkiye hem iklim olarak hem de plaj voleybolu geçmişi anlamında Brezilya'dan çok farklı. Türkiye'de oynama fikri sizi tedirgin etmedi mi?” sorusunu şöyle yanıtladı:
“Açıkçası kendi adıma yeni bir tecrübe, yeni bir heyecan arıyordum. Hiç endişem olmadı. Nişanlımı görmeye geldiğimde burayı çok sevdim. Yeni bir lig, yeni bir ortam, yeni bir ülke, üstelik sistem çok farklı. Buradaki tek sorunum soğuk hava. Hayatımda ilk kabanımı Ankara'da aldım. Bunun dışında Türk insanı çok iyi, yardımsever ve sıcak. Diğer Avrupa ülkelerinde böyle değil.

Bunları da Beğenebilirsiniz