Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Samast Çocuk Mahkemesi'ne getirildi

  Serpil KIRKESER - İdris TİFTİKÇİ/İSTANBUL, (DHA)
  02 Mayıs 2011 - 11:12Son Güncelleme : 02 Mayıs 2011 - 11:53

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’le ilgili davada dosyası ayrılan tutuklu sanık Ogün Samast, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşması için adliyeye getirildi.

  Ogün Samast, Kandıra F Tipi Cezaevi’nden  saat 10.30’da çocuk mahkemelerinin önüne getirilirken geniş güvenlik önlemleri alındı. Samast, jandarma ve polisin güvenlik çemberi almasının ardından cezaevi aracından indirilerek adliyeye alındı.

  "GÖREVSİZLİK KARARI" İLE İSTANBUL ÇOCUK AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NE GÖNDERİLMİŞTİ

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in de aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılandığı davanın 25 Ekim 2010’daki duruşmasında, tutuklu sanık Ogün Samast’ın suç tarihinde 17 yaşında olduğu gerekçesiyle 6008 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca dosyası ayrılarak "görevsizlik kararı" ile İstanbul Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

  İDDİANAME

  Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili iddianamede, saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Samast’ın "Hrant Dink’i öldürme" suçlamasıyla, yaşının 18’den küçük olduğu da dikkate alınarak 18 yıl ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. İddianamede, sanığın "terör örgütüne üye olma" ve "ruhsatsız silah taşıma" suçlamalarıyla da 8,5 yıl ile 18 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı