« Hürriyet.com.tr

Samanlı Dağları’nda kışa veda safarisi

Yalova’dan Bolu’ya uzanan Samanlı Dağları’na bahar geldi. Zirvelerdeki beyaz kar örtüsü hızla kayboluyor. Baharı karşıladığımız şu günlerde Kocaeli’nin Başisleke ve Kartepe ilçeleri arasında çıkacağınız cip safarisinde son kez karlara dokunabilir, doğanın uyanışına tanık olabilirsiniz. Okurumuz Sibel Bal, dereleri, yaylaları aştı, izlenimlerini yazdı.

Hürriyet Haber
X
Yuvacık Barajı’nın güneyinde, 250 metreden, 1200 metreye uzanan Servetiye Camii Köyü’nden başlıyor safari rotası. Yuvacık Safari Kulübü’nden araç kiralayıp rotalar hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Yolculuk, baraj gölü manzarası eşliğinde başlıyor. Yol Aksığın ve Tepecik köylerinin yakınından geçiyor. Nisan sonunda bu bölgede ağaçların çoğu hâlâ çıplak. Tek tük beyaza boyanmış erik, elma ağacına rastlanıyor. İlk mola yerimiz 17 kilometre ileride, 1030 metre yükseklikteki İnönü Yaylası. Dar, toprak yoldan küçük kar öbeklerini seyrederek yaylaya ilerliyoruz. Virajlı, dik yolun bir tarafı vadi, bir diğer tarafı çalılıklarla kaplı. 1100 metreye tırmanıp, taşlık bir yoldan 2-3 kilometre inişle yaylaya varıyoruz. Yazın doğaseverlerin kamp alanı olan yayladaki birkaç ev, çevresinde ufak mağaralar bulunuyor. Çevresi göknarlarla çevrili. Sucuk-ekmek keyfine geliyor sıra. Ateş taşlık alanda yakılmalı. Üstünde ateş yakılan toprakta 5 yıl ot bitmiyor çünkü.

KUŞBAKIŞI KÖRFEZ MANZARASI

Kışın kar nedeniyle İnönü Yaylası geçilemiyor. Aksığın’ın merkezinden Servetiye’ye dönülüyor. Bu rotanın sürprizi özel bir manzara. Aksığın merkezindeki üç kilometrelik toprak, dik yoldan Karadağ’ın tepesine varılıyor. Son 30 metreyi yürüyerek çıktığınız tepeden Yuvacık barajı ve İzmit Körfezi’nin çarpıcı manzarası ayaklarınızın altında. Ardından Servetiye’ye dönüyorsunuz. Mola süresine göre, 3-4 saat süren safarinin güzergahı toplam 36 kilometre.
İnönü Yaylası’nda kar eriyince, iki farklı parkur daha çıkıyor. İlki, Samanlı’nın doruklarında geniş bir daire çiziyor: 1260 metre yükseklikteki Kungul Dağı’nın eteklerinden Ercuva Yaylası’na geçiyor. 900 metre yükseklikteki Aytepe’nin ardından mayıs ortasına kadar sarı yabani menekşelerin açtığı Menekşe Yaylası’na ulaşıyor. Bu bölgenin en uzun parkuru. Toplam uzunluğu 70 kilometre. Mola sürelerine göre 5-7 saat sürüyor.
Bölgedeki en eski tesislerden Karaaslan Alabalık & Kamping’in Sedat Karaaslan bir başka alternatif öneriyor: “Aytepe’den sonra Dereboyu’na sapabilir ve Soğukdere’yi takip ederek kayın, kestane, meşe ağaçlarının arasından aşağıya inebilirsiniz. Servetiye’den çıkıp bu rota üstünden dönerseniz toplam 42 kilometre yol yapacaksınız. Diğerlerine oranla en inişli, çıkışlı rota bu.” Baharda bu bölgenin gündüzleri güneşli, öğleden sonra rüzgar çıkıp yağmur yağabiliyor. Bu nedenle hazırlıklı gidilmeli.

DOĞA ZARAR GÖRMEMELİ

Safari, doğal güzelliklerin ortasında macera dolu bir keşif turu. Güvenlik için cip kullanırken dikkatli olmak, doğanın zarar görmemesi için de özen göstermek gerekiyor. Yuvacık Safari Kulübü’nden İsmail Şahinbaş, şoförün deneyim sahibi olması gerektiğini söylüyor. Araçta yeterli donanım bulundurulmasını tavsiye ediyor. “Bazı özel bitki ve hayvanların üreme alanlarına girilmemesinde yarar var. Mümkün olduğu kadar, araç yollarından gidilmeli” diyor.

NASIL GİDİLİR?

Yuvacık, İzmit’e 12 kilometre mesafede. Safari parkurunun başladığı Karaaslan Tesisleri ise Yuvacık merkezine 7 kilometre uzaklıkta. Hafta sonunda bölgedeki ağaç evlerde konaklamak mümkün. Karaslan Tesisleri’ndeki Yuvacık Safari Kulübü’nde altı ve sekiz kişilik ciplerle safari yapılıyor. Kişi başı ücreti 50 TL. (Tel: 0262 345 01 01) Bölgeye Arnika, Patika, Geziciyak, Bukla, Arnika hafta sonu turları düzenliyor.

İLKBAHARDA ÇİLEK, SONBAHARDA MANTAR VE KESTANE SAFARİSİ

Yuvacık’ta yılboyu tematik cipli safari turları düzenleniyor: Menekşe Yaylası’nda 15 Haziran - 15 Ağustos arasında dağ çileği safarisi, İnönü Yaylası’nda haziran-kasım arasında mantar safarisi, kasımda Armut Boğazı’nda kestane safarisi bunlardan bazıları. Parkurların uzunluğu 60-70 kilometre arasında değişiyor.

Kaynak:

En İyi
Sonbaharda yapılacak en iyi 10 aktivite
36 Saat
36 saatte Brüksel
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
12 ay Los Angeles
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
‘Türkiye’nin en iyileri’ne büyük ilgi