Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Samangan da düştü

  Hürriyet Haber
  10 Kasım 2001 - 08:52Son Güncelleme : 10 Kasım 2001 - 08:52

  Taliban karşıtı Kuzey İttifakı, kuzeydeki Samangan bölgesini de ele geçirdiğini açıkladı. Ancak haber bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

  İttifak sözcülerinden Eşref Nedim, Tacikistan sınırı yakınlarındaki kenti savaşmadan ele geçirdiklerini bildirdi. Sözcü, Taliban kuvvetlerinin güneydoğuya kaçtıklarını söyledi.

  MEZAR-I ŞERİF`TEN SONRA HAYRATAN VE AYBAK

  Afganistan`da Kuzey İttifakı güçlerinin, Mezar-ı Şerif`ten sonra Hayratan ve Aybak kentlerini de aldığı öne sürüldü.

  Taliban`ın Bahtar Haber Ajansı Müdürü Abdül Henan Hemat, Özbekistan sınırında bulunan, askeri ve insani yardımların ulaşımı açısından stratejik öneme sahip Hayratan`ın, Kuzey İttifakı`nın eline geçmiş olabileceğini söyledi.

  Hemat, Mezar-ı Şerif`i harap olmaktan koruyarak terkettiklerini, Taliban güçlerinin moralinin yüksek olduğunu kaydetti.

  Kuzey İttifakı Sözcüsü Kerim Halili de, kendilerine bağlı güçlerin Hayratan`da toplandıklarını doğrularken, bir başka sözcü kentin bir kısmını aldıklarını açıkladı.

  Halili, Mezar-ı Şerif`le ilgili olarak da, tamamen denetimleri altındaki kentin bu sabah sessiz olduğunu, herhangi bir çatışma olmadığını söyledi.

  KABİL`İN KUZEYİNDE TAARRUZA HAZIRLANIYOR 
     
  Kuzey İttifakı kuvvetleri, Afganistan`ın başkenti Kabil`in kuzeyinde Taliban`a karşı taarruza hazırlanıyor.

  Kuzey İttifakı komutanlarından Emanullah Gozar, AFP`ye verdiği demeçte, ``Kabil`e doğru ilerlemek için taarruza hazırlanıyoruz`` dedi. Cepheye 30 km mesafedeki Cebel Saraç`ta demeç veren Gozar, ``Allah`ın yardımıyla, en kısa zamanda kavgaya atılacağız`` dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı