Dünya Haberleri

  Şam’da Lübnan için 3’lü zirve

  Hürriyet Haber
  17.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şii Hizbullah örgütünün desteğini çekmesiyle hükümetsiz kalan Lübnan’da krizi çözmek için Türkiye devreye giriyor. Başbakan Erdoğan bugün Katar Emiri ile birlikte Şam’a giderek Suriye Devlet Başkanı Esad’ı Lübnan konusunda uluslararası konferans düzenlenmesi konusunda ikna etmeye çalışacak.

  HİZBULLAH’ın 11 milletvekilini hükümetten çekmesiyle iktidarını kaybeden Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen Cuma Ankara’da yaptığı sürpriz görüme gelişme ilk meyvesini verdi. Başbakan Erdoğan’ın Lübnan’daki siyasi krize çözüm bulmak için bugün Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Şam’da bir araya geleceği açıklandı. Açıklamayı dün Irak’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptı. Bağdat’a çalışma ziyaretinde bulunan Bakan Davutoğlu, “Önceliğimiz krizin tırmanmaması” diyerek, “bölgede etkin tüm tarafların katılacağı” bir uluslararası konferans toplanmasının gündemde olduğunu belirtti. Davutoğlu, krizde en kritik ülke olan Suriye’nin de uluslararası konferansta yer almasını sağlamak için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat devreye gireceğini söyledi.

  Kavşak noktası Türkiye

  Davutoğlu, “Salı veya çarşambaya kadar Lübnan’da olay derlenip toparlanamazsa daha ciddi bir durum ortaya çıkabilir. Ülkede Suudi Arabistan-Suriye inisiyatifli bir mutabakat vardı. İran, Hizbullah kanadı ile, Suriye Şii ve Emel kanadıyla etkin. Suudi Arabistan Saad Hariri ve Sünniler üzerinde etkin. Bütün bu temaslarda kavşak noktası ise Türkiye. Bu nedenle Türkiye’nin müdahalesinin etkili olacağı beklentisi var” diye konuştu. Fransa’nın da uluslararası bir konferans düzenleme girişimi olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye cephesinin de katılımı olmadan herhangi bir girişiminn eksik olacağına inandığını vurguladı.

  “Biz bölgede parçalanmayı önlemek istiyoruz. İki kutuplu bölge istemiyoruz. Böyle bir tablo Irak ve Lübnan’da büyük sıkıntı doğurur” diyen Ahmet Davutoğlu, Başbakan Hariri’ye Lübnan’da büyük destek olduğunu ancak Şii Hizbullah ve Emel’in de etkin şekilde hükümette olması gerektiğini kaydetti. Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah, yeni hükümetin Saad Hariri başkanlığında kurulmasına karşı olduklarını söyledi.

  Türkiye ve İran yardımcı olabilir

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dün yaptıkları telefon görüşmesinde Lübnan meselesini ele aldı. İran’da İngilizce olarak yayımlanan Tehran Times’ın haberine göre iki lider Lübnan’daki farklı grupların hızla krizin üstesinden gelmeleri ve dış müdahalelerin durumu daha da kötüleştirmesine izin vermemeleri gerektiği konusunda fikir birliğine vardı. Ayrıca Başbakan Erdoğan’ın krizin aşılması yönünde “İran ve Türkiye’nin bölge ülkeleriyle birlikte” Lübnanlılara yardım edebilecek pozisyonda olduğunu belirttiği öğrenildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı