« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sam Amca uyarısı

Dünya Kupası öncesi son ciddi sınavına çıkan Amerika’ya karşı ilk yarı işi sıkı tuttuk. Arda ile öne geçtik, net fırsatları harcadık. İşi boşlayınca Altidore ve Dempsey’in gollerine engel olamadık. ABD turnesini boynu bükük kapattık.

Atilla Türker
SON GÜNCELLEME

MÜCADELEDEN KARELER - Foto Galeri

HİDDİNK çok net bir biçimde şunu söylüyor: “Öyle bir milli takım oluşturacağım ki, sahaya çıplak bile çıksalar, herkes onları tanıyacak ve ‘İşte Türk milli takımı bu’ denilecek. Tüm dünya saygı duyacak.”

Harika bir söz değil mi? Hayali bile inanılmaz güzel. Dileriz gerçekleşir. Şimdi Güney Afrika’da olmak vardı, değil mi? Afrika’da mücadele vermek, Afrika’da yeri göğü inletmek, ay yıldızlı ekibe fazlasıyla yakışırdı. Her yere ve herkese yakışırdı. Ama evimizdeyiz. Afrika’daki şampiyona başladıktan sonra üzüntümüzün ve acımızın daha da artacağından kimsenin şüphesi bulunmasın.

7 banko belli gibi

Neyse, biz maçımızı dönelim. Milliler dün maça arzulu başladı. Önemli pozisyonlar da buldu. Ama çoğunu cömertçe harcadı. İlerleyen dakikalarda ise Amerika oyunda önce dengeyi sonra da üstünlüğü sağladı. Şunu da hemen belirtelim, Amerika’nın attığı gollerde, savunmamızın büyük hataları vardı.

Elbette ki bu Amerika kampı, genel anlamda yararlı oldu. Hiddink futbolcuları daha yakından tanıma fırsatı buldu. Unutulmasın, eylül ayında Kazakistan ile yapılacak Avrupa Şampiyonası grup eleme maçı öncesi, sadece Romanya ile bir özel maç oynanacak. Hiddink’in kafasındaki oyun yapısı ve iskelet kadro, üç aşağı beş yukarı belli oldu. Görünen o ki, kaleci Volkan, Servet, Gökhan Zan, Emre Belözoğlu, Hamit, Tuncay ve Arda Turan, Hiddink’in değişmezleri arasında yer alacak.

Sonunu getiremedik

27. dakikada Kazım’ın pası ile topla buluşan Arda, 30 metre top sürdükten sonra klas bir vuruşla milli takımımızı öne geçirdi: 0-1. 58. dakikada Donovan ortaladı, Altidore ayak koydu ve eşitlik sağlandı: 1-1. 75. dakikada Dempsey, penaltı noktası üzerinden akıllıca vurdu ve fileleri havalandırdı: 2-1

Yararlı bir kamp oldu

MİLLİ Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink’in yardımcısı Oğuz Çetin, yararlı bir kampı geride bıraktıklarını söyledi. Çetin, “Yenilmiş olmamız üzücü. Ancak kampın geneline bakarsak son derece verimli geçti. Hem hocamızın oyuncuları, hem de oyuncuların hocayı tanıması açısından çok faydalıydı. Umarım futbolcularımız en hızlı biçimde istediğimiz seviyeye gelirler” dedi.

Orhan Baba da maçtaydı

TÜRK hocalar Yılmaz Vural, Hikmet Karaman ve Güvenç Kurtar Philadelphia’ya gelerek Milli Takımı yalnız bırakmadı. Karşılaşmayı Türkiye’nin New York Baş Konsolosu Mehmet Samsar, sanatçılar Orhan Gencebay ve İzzet Yıldızhan da izledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz