Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Sam Amca’ 1000 savaşçı Mehmetçik istiyor

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  04 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2009 - 01:48

  Afganistan’a takviye 30 bin ABD askeri gönderileceğini açıklayan Başkan Obama yönetimine yakın güvenilir kaynaklar, Washington’un Türkiye’den bu konudaki beklentisini açıkladı: 1000 kadar muharip asker. Bu kaynaklar, bugüne kadar Türkiye’nin verdiği destek takdirle karşılansa da, bu talebin, 7 Aralık’taki Obama-Erdoğan zirvesinin ‘Bir numaralı gündem konusu’ olacağına da kesin gözüyle bakıyorlar.

  BAŞKAN Barack Obama Yönetimi, Türkiye’nin Afganistan’da ‘1000 kadar muharip asker’ ile katkıda bulunmasını istiyor. Nitekim, Beyaz Saray’da yapılacak Başbakan Tayyip Erdoğan-Başkan Barack Obama görüşmesinde bir numaralı gündem maddesinin Afganistan olmasına kesin gözle bakılıyor.
  Güvenilir kaynaklar, Türkiye’nin bugüne dek Afganistan’da yaptığı katkıların büyük takdirle karşılandığını belirtmekle birlikte, konunun Obama için öncelikli dış politika meselesi olduğunun altını çizerek, bütün müttefik ülkelerin daha fazla katkı yapmasının gereğini vurguladılar. Bu çerçevede, Türkiye’den 1000 kadar muharip asker beklentisi bulunduğu ifade edildi. Washington, Başkan George Bush döneminden bu yana Ankara’dan muharip asker istiyor. Türkiye de bu istekleri hep reddedegeldi.

  Türkiye, muharip asker için en önde gelen ülke

  “Barış havarisi” olarak seçimleri kazanan ve savaş karşıtı söylemleri sayesinde Nobel Barış Ödülü verilen Başkan Obama, Afganistan-Pakistan Özel Temsilcisi olarak Richard Holbrooke’u göreve getirdi. Yine güvenilir kaynaklar, Holbrooke’un, aylardır ve çeşitli kapalı tolantılarda, “Eğer, Afganistan’da muharip asker katkısı olacaksa, Türkiye bunu yapacak ülkelerin en önde gelenlerinden biridir, buna inanıyorum” dediğini ifade ediyorlar.

  Davutoğlu yalanlamıştı ama Afganistan en önemli gündem

  Amerikalı ve Türk yetkililer, Washington’un Ankara’dan aylardır muharip asker istediğini doğrularken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, bugüne dek “Yok öyle bir talep. O günler geçmişte kaldı” demeyi tercih ediyordu.

  ABD yetkilileri, Erdoğan-Obama görüşmesinin en öndeki gündem maddesinin Afganistan olduğunu da gizlemiyorlar. Bu çerçevede, Büyükelçi James Jeffrey’nin açıklamasından sonra, Beyaz Saray’daki 7 Aralık buluşmasına Afganistan damgasının şimdiden vurulduğu belirtiliyor. Ankara’nın muharip asker yollamak istemediği iyi biliniyor. Bu çerçevede, uzmanlar, Afganistan konusunun ilişkilerde yeni bir krize bile yol açabileceğine işaret ediyorlar.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı