Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sam adı kızdırdı

  ANKA
  14 Şubat 2006 - 13:01Son Güncelleme : 14 Şubat 2006 - 18:27

  Kurtlar Vadisi Irak filmi, Amerika’nın gündeminden düşmüyor. New York Times ve International Herald Tribune gazeteleri filme geniş yer ayırdı.

  New York Times ev International Herald Tribune gazeteleri, Kurtlar Vadisi Irak filmine geniş yer ayırdı. Çıkan haberlerde filmdeki kötü karakterin adının Sam olmasının altı çizildi. Türkiye’de izlenme rekorları kıran Kurtlar Vadisi Irak filmi, Amerika’nın gündeminden düşmüyor. New York Times ve International Herald Tribune gazeteleri filme geniş yer ayırdı. Gazetelerde, filmdeki "Amerikalı kötü adam"ın adının Sam olmasına dikkat çekildi ve Amerika’nın da "Sam Amca" olarak anıldığı hatırlatıldı.

  Filmin 10 milyon dolarlık bütçe ile Türkiye’nin en pahalı filmi olduğuna dikkat çeken gazeteler, filmde Türkiye’nin düşmanının "bir üçüncü dünya diktatörü değil Amerika olduğu" vurgulandı. Filmdeki Amerikalı komutanı Hollywood’un ünlü aktörlerinden Billy Zane’in canlandırdığı belirtilen haberde, Zane’in bu filmde oynama nedeni sorulduğunda "Ben bir pasifistim ve bütün savaşlara karşıyım. Bu yüzden bu filmde rol almayı kabul ettim" yanıtı verdiği ifade edildi.

  "FİLM POPÜLER AMA PROTESTOLARA NEDEN OLMADI"

  Senarist Bahadır Özdener, filmde yer alan sahnelerin gerçek yaşamdan esinlendiğini belirterek, "Bunlar, basında yer alan ve bizim takip ettiğimiz Amerika’nın insan hakları ihlallerinin bir kısmı. Biz bu filmde Amerikan halkına ya da değerlerine bir saldırıda bulunmak istemedik ancak burada yaşanan gerçek bir trajediyi de aktarmayı amaçladık" dedi.

  New York Times gazetesi, filmin Türkiye’de bu kadar popüler olmasına karşın film çıkışında bugüne dek hiçbir protesto gösterisi ya da Amerika karşıtı bir şiddet eylemine rastlanmamasının altını çizdi.

  "PKK’LILARIN YAKALANMASI AMERİKA’YI POPÜLER YAPAR"

  Türkiye ile ABD arasındaki resmi ilişkilerin iyi olduğunu belirten New York Times gazetesi, öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Egemen Bağış’ın "Resmi ilişkiler ne kadar iyi olursa olsun, PKK konusu ikili ilişkilerin daha da iyiye gidebilmesi önünde bir duvar gibi duruyor. Onların (PKK militanları) Irak’ta Amerikan birliklerince yakalanması bu duvarı bir gecede yıkar ve ABD’nin popülaritesini arttırır" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı