Dünya Haberleri

DÜNYA

  Salzburg’da heavy metal konferansı

  Hürriyet Haber
  30 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ekim 2008 - 21:51

  Dünyada ilk kez heavy metal müzik türünün akademik bir anlayışla ele alınacağı konferans gelecek hafta Salzburg’da yapılacak. Bir Alman akademisyenin "Müslüman bir Çevrede Heavy Metal: Türk Metal Underground Müziğinin Yükselişi" başlıklı araştırma sunacağı konferansta Türk akademisyen müzisyen Ilgın Ayık da Pentagram’ı anlatacak.

  AVUSTURYA’nın Salzburg kentinde dünyada benzeri daha önce benzeri görülmemiş bir heavy metal konferansı toplanacak. İngiltere’nin düzenlediği konferansa Türkiye’den katılacak akademisyen müzisyen Ilgın Ayık, Türk heavy metal müziğinin kurucusu sayılan Pentagram’ı anlatacak. Almanya’daki Georg Eckert Enstitüsü’nden Pierre Hecker ise müslüman nüfuslu Türkiye’de heavy metal müziğin yükselişiyle ilgili araştırmasını sunacak.

  Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğum yeri ve klasik müziğin merkezi olan bu kentte heavy metal müzik üzerine dünyanın ilk akademik konferansı gelecek hafta düzenlenecek. İngiltere, Türkiye, Kanada ve Endonezya /images/100/0x0/55eaf08cf018fbb8f8a074deüniversitelerinden uzun saçlı, deri ceketli, siyah tişörtlü ve botlu akademisyenler, heavy metal müziğin estetiği, altkültürü ve politikası üzerine sunumlar yapacaklar. İngiliz akademisyen Dr. Niall Scott’un yönetiminde düzenlenen konferansta, Led Zeppelin, Black Sabbath, Metallica gibi gruplarla ilgili araştırmalar da yer alacak.

  Konferansın "Altkültür" konu başlığı altında, aynı zamanda İTÜ İleri Müzik Araştırmaları Merkezi öğretim görevlisi olan Knight Errant grubunun kemancısı Ilgın Ayık, "Pentagram (Mezarkabul): Türk Heavy Metal’inin Kurucuları" başlıklı sunum yapacak. Pierre Hecker ise, "Müslüman bir Çevrede Heavy Metal: Türk Metal Underground Müziğinin Yükselişi" başlıklı çalışmasını sunacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı