Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şalvarspor'dan Milli Takım'a

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde, 2005 yılında düzenlenen futbol turnuvasında bir grup genç kızın yöresel kıyafetleri şalvarla yaptıkları gösteri maçının ardından kurulan Ereğli Belediyespor Kadın Futbol Takımı, şimdi Türkiye 1'inci Ligi'nde mücadele ediyor. Takımın 6 futbolcusu da milli takımın formasını giyiyor.

Ersin ERCAN- (Zonguldak), (DHA)
SON GÜNCELLEME

Ereğli Belediyesi'nin, ilçeye bağlı Kaptaş Köyü'nde 7 yıl önce düzenlediği futbol turnuvasında, daha çok köylerde yaşayan genç kızlardan oluşan iki takım arasında gösteri maçı yapıldı. 'Şalvarspor' ve 'Alyazmalıspor' adı verilen iki takım oyuncularının, yöresel kıyafetleri şalvarlarıyla yaptıkları maç, gazete ve televizyonlarda geniş yer buldu. Bu maçta bölgedeki genç kızların futbola olan ilgisini gören Ereğli Belediye Başkanı CHP'li Halil Posbıyık, Türkiye Futbol Federasyonu ile yaptığı görüşmeler sonunda Ereğli Belediyespor Kadın Futbol Takımı'nın kurulmasını sağladı.

1'İNCİ LİG'DE YENİLGİSİ YOK

Turnuvaya renk katması amacıyla yapılan gösteri maçının ardından kurulan Ereğli Belediyespor, kısa sürede ülkedeki önemli kadın futbol takımlarından biri haline geldi. 2007- 2008 sezonunda Bölgesel Lig'den Türkiye Kadınlar 2'nci Ligi'ne yükselen Ereğli Belediyespor, 3 sezon sonra geçen yıl da Türkiye 1'nci Ligi'ne çıktı. 2 grupta toplam 12 takımın mücadele ettiği ligde Ereğli Belediyespor, şu ana kadar oynadığı 6 maçın 4'ünü kazanırken, 2 maçta beraberlik elde ederek grup 2'ncisi durumunda. A takımın dışında, küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde de takımı bulunan Ereğli Belediyespor, geçen yıl yıldızlarda Türkiye Şampiyonu olmayı da başardı.

6 FUTBOLCU MİLLİ TAKIMDA

2005'teki gösteri maçında şalvarıyla futbol oynayan 17 yaşındaki Tuğçe Demirel de, 70 civarında lisanslı oyuncusu bulunan takımın milli futbolcuları arasında. Tuğçe Demirel ile birlikte takım kaptanı Elif Deniz, Başak İçinözbebek, Berna Yeniçeri, Ebru Topçu ve Cansel Durmuş da Türkiye Kadın Milli Futbol Takımı'na seçilmeyi başardı.

Tuğçe Demirel, 7 yıl içinde hem kendisinin, hem de takımın büyük gelişme gösterdiğini söyledi. Demirel, "O zaman şalvarla oynarken çok zorlanmıştık. Rahat hareket edememiştik. Top şalvara takılıyordu. Ama yine de zevk almıştık. Şimdi ise şort, forma ve kramponlarla oynuyoruz. Bu imkanlarla futbolumu da geliştirdim ve milli takıma davet edildim. Çok mutluyum" dedi. Takım kaptanı milli futbolcu 18 yaşındaki Elif Deniz de Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde kadın futbolunun daha yukarıda olduğunu, bu nedenle Türkiye'de kadın futboluna daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi.

EREĞLİ'NİN ALTIN KIZLARI

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise takımı kurarken aileleri ikna etmekte çok zorlandıklarını, ancak başarı geldikçe ilginin de arttığını söyledi. Bölgenin tek kadın futbol takımı olduklarını belirten Başkan Posbıyık, "2005'te espri mahiyetindeki o gösteri maçıyla başlayan olay buralara geldi. Belediyemizin erkek futbol takımı amatör ligdeyken, kızlarımız 1'inci Lig'de oynuyor. Kızlarımızın seyircisi, erkek takımımızdan daha fazla. 6 milli futbolcumuz var. Onlarla gurur duyoruz. Zira biz onlara, 'Altın Kızlar' lakabını taktık" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler