Gündem Haberleri

  ‘Salt’ sanat için 15 bin metrekare

  Hürriyet Haber
  22.11.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GARANTİ Bankası’nın; güncel sanattan sosyal tarih ve ekonomi tarihine, mimarlıktan tasarım ve kent yaşamına kadar birçok alanda programlar gerçekleştiren kültür kurumu Salt’ın ikinci binası açıldı. İki binada ortak bir programı hayata geçirmek üzere tasarlanan Salt’ın ilk binası Salt Beyoğlu’nun ardından Bankalar Caddesi’ndeki Salt Galata’nın açılmasıyla, Garanti Bankası, iki tarihi binada toplam 15 bin metrekarelik alanı kültür-sanatın hizmetine sunmuş oldu.
  Geçmişe hücum
  Salt Galata’nın açılış sergilerinden Geçmişe Hücum: Osmanlı İmparatorluğu’nda Arkeolojinin Öyküsü, 1753-1914, arkeolojinin Yakındoğu’daki zengin ve karmaşık hikâyesini, seçili bölgeler üzerinden kronolojik bir anlatımla sahneliyor. Prof. Dr. Zainab Bahrani, Prof. Dr. Zeynep Çelik ve Prof. Dr. Edhem Eldem tarafından kavramsallaştırılıp hazırlanan sergi, dünyada modern anlamdaki ilk müze olan British Museum’un kurulduğu 1753’ten, Evkaf-ı İslâmiye Müzesi’nin (Türk ve İslam Eserleri Müzesi) açıldığı 1914’e kadar geçen süreyi ele alıyor.
  Salt’ta ayrıca Gülsün Karamustafa’nın ‘Peçesi Açılan Modernizm/Tarihleri Örgülemek’ sergisiyle ‘Açık Arşiv’ proje dizisinin ilk sergisi Foto Galatasaray da ziyarete açıldı. Araştırmacı/sanatçı Tayfun Serttaş’ın hazırladığı sergi, İstanbul’da 1935’ten 1985’e kadar kesintisiz olarak fotoğrafçılık yapan Maryam Şahinyan’ın arşivini gün ışığına çıkarıyor.

  ‘Pucca’ nihayet yüzünü gösterdi

  TÜRKİYE’DE blog denince akla ilk gelen isimlerden ‘Pucca’ önceki gün ilk kez Tüyap Kitap Fuarı’nda gerçek kimliğini açıkladı. Gerçek ismi Selen Işık olan Pucca’nın imza günü nedeniyle büyük bir izdiham yaşandı. Pucca’ya ulaşmak isteyen gençlerin yarattığı izdiham nedeniyle imza gününün iptal edilme kararı alındı. Ancak, saatlerce imza için bekleyen gençler isyan edince Pucca imza salonuna geri dönerek 3 saat boyunca imza dağıttı.
  Önce eski sevgilisinden intikam almak için açtığı bloguyla, aynı anda twitter’da ciddi bir takipçi sayısına ulaşan Pucca, ilk kitabı ‘Pucca Günlük: Küçük Aptalın Büyük Dünyası’ ile kendisinin deyimiyle ummadığı bir başarıya ulaştı. İlk kitabının imza günlerinde yüzünü projeksiyon perdesiyle gizleyen Pucca, bu ay yayınlanan ‘Pucca Günlük 2: Ve Geri Kalan Her Şey’ kitabının imza gününde okuyucularıyla buluştu.
  Zeynep Dilan AÇKU/İSTANBUL

  Marilyn posterinin arkasına gizlendi

  Kitaplarında ve blogunda; eski sevgililerine, akrabalarına ve nefret ettiği kayınvalide adaylarına söylediği sözlerinden dolayı yüzünü her yerde Marilyn Monroe portreleriyle gizlemek zorunda kalan Pucca, gerçek kimliğini açıklamaktan bu kez çekinmedi. İmza dağıtımı kuyruğundaki gençler Pucca’nın eşyalarına sahip olabilmek için birbirleriyle yarıştı. Şu an sosyal paylaşım ağlarında 200 bin takipçisi olan Pucca’nın blogu ise Türkiye’de en fazla takipçisi olan kişisel blog.

  Filoyu unutup Aynur’u dinlediler
  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  İSRAİLLİ ve Filistinli yüzlerce müziksever önceki gün Kudüs Tiyatrosu’ndaki Ud Festivali’nde buluşurken, İsrail basınına göre gecenin ‘doruk noktası’ Aynur Doğan konseriydi. 35 yaşındaki Doğan’ın Türk müziğinin yükselen yıldızı olduğunu belirten Haaretz gazetesi, siyasi gelişmeler nedeniyle İsrail’de önde gelen bir Türk şarkıcı dinlemenin son günlerde mümkün olmadığını vurguladı. Konseriyle festivalin kapanışını yapan Doğan’ın sözel alana olduğu kadar Kürt müziğine özgü, zor gırtlak tekniklerine de hâkim olduğunu belirten gazete, Türkçe ve Kürtçe bilmeyen dinleyenlerin şarkıların anlamını merak
  ettiğini ifade etti. Gazete haberi Mavi Marmara baskınına atfen ‘Filoyu unut’ başlığıyla verdi.

  Livaneli’nin 40. sanat yılı için çalacak

  ÜNLÜ caz ve dünya müziği gitaristi Al Di Meola, Zülfü Livaneli’nin 40. sanat yılı nedeniyle İşx Sanat’ta bu akşam bir konser verecek. Programda Di Meola’ya 2. gitarda Kevin Seddiki, akordeonda Fausto Beccalossi ve davulda Peter Kaszaz eşlik edecek. Di Meola’nın, özgün aranjmanlarıyla Livaneli’nin en sevilen bestelerine de yer vereceği gecede, Zülfü Livaneli, Al Di Meola’nın performansına konserin sonlarına doğru eşlik edecek. Konser saat 20.00’de başlayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı