Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şalit anlaşması Hamas-Türkiye ilişkilerini güçlendirebilir

  New York Times
  13.10.2011 - 10:32 | Son Güncelleme: 13.10.2011 - 10:32

  Hamas ve İsrail arasında yapılan ve mahkumların takasını öngören anlaşma, Ortadoğu’daki ilişkileri yeniden şekillendirebilir.

  Şalit anlaşması, Mısır, Hamas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun elini güçlendirirken, Batı Şeria’daki Filistin Yönetimi için ciddi bir engel yarattı.

   

  Anlaşmanın olası sonuçlarından biri, Hamas destekli ve çatışmaya daha açık bir Filistin hareketinin, uzun dönemde İsrail’e yeni engeller çıkarması. Dahası, tutuklu takası anlaşmasının Hamas, Mısır ve Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirmesi de söz konusu.

   

  Doğu Kudüs’te bulunan El Kuds Üniversitesi’nden siyaset bilimi uzmanı Zekeriya El Kak, “Hamas gölgeler arasındaydı. Ve bu hamle onları Filistin’in ön cephesine çekmiş durumda” dedi.

   

  HAMAS TÜRKİYE’YE ÜS KURABİLİR

  Hamas ve İsrail arasında yapılan anlaşmanın bazı detaylarının açıklanmaması, son yıllarda bir türlü uzlaşamayan tarafların nasıl olup da bir anda çözüm buldukları sorusunu akıllara getiriyor. Ancak bölgede yaşanan karışıklıklar ve iç siyasetteki meselelerin bu anlaşmada önemli bir rol oynadığı biliniyor.

   

  Hamas, Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı patlak veren isyan hareketinin, Şam’daki üssüne zarar vereceğinden endişe duyuyor. Şalit anlaşması, Hamas’ın gelecekte üs olarak kullanmayı değerlendirebileceği Mısır ve Türkiye’yle ilişkilerini güçlendirmek açısından önem taşıyor.

   

  İsrail ise Mısır’da seçimlerden sonra göreve gelecek sivil hükümetin kendisine yardımcı olamayabileceği öngörüsüyle erken bir hamle yaptı.

   

  Netanyahu için, resmi İsrail sokaklarının duvarlarını kaplayan Çavuş Şalit’i evine getirmek önemli bir siyasi başarı. Netanyahu, Şalit’i evine getirerek, geçen yaz başlayan protestolarla kaybettiği popülaritesini geri kazanabilir.

   

  NETANYAHU HALKINI YENİDEN KAZANACAK

  Şalit’in esareti, vatandaşların siyasi görüşlerinin ötesinde, devletin halkıyla yaptığı anlaşmanın koşullarını yerine getirememesiyle ilgili bir durum olarak görülüyor: Bir devletin elinden geleni yapıp askerleri memleketlerine geri getirmesi ve vatandaşlarına hizmet etmesi gerekiyor.

   

  Dahası, Şalit’in ailesine kavuşması, Netanyahu’nun sürekli dış siyasete çok yoğunlaşan ve halkının günlük dertlerine fazla eğilmeyen başbakan imajını yumuşatabilir. Ayrıca, gelir dağılımı ve sosyal altyapıyı eleştiren protestoların dozunu bir süreliğine düşürerek, İsrail toplumunda birlik sağlayarak Netanyahu’nun iktidar süresini uzatabilir.

   

  Hamas için takas anlaşmasının zamanlaması ideal görünüyor. Hamas, İsrail’le yaptığı anlaşmada, İsrailli Arap ve Kudüs yerleşimcileri dahil tüm Filistinli grupların anlaşma kapsamında olmasını şart koştu. Böylece, tüm Filistinlileri temsil ettiğini göstermiş oldu.

   

  Ramallah’ta yaşayan siyaset bilimci Halil Şikaki, “Hamas artık yerel ve bölgesel olarak nüfuz elde etmeye başlıyor. Bu durum El Fetih ile uzlaşma adına ortaya koydukları talepleri güçlendirecek… Ve Mısır’daki seçimler sonucu birçok kişinin beklediği gibi Müslüman Kardeşler parlamentoya girerse, bu, Hamas’ın konumunu daha da güçlendirecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı