Dünya Haberleri

DÜNYA

  Salgın hastalıklara erken uyarı uydusu

  Hürriyet Haber
  10 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 10 Nisan 1998 - 00:01

  ABD uydu teknolojisini çok büyük bir sağlık projesi için devreye sokuyor. Başta kara kıta Afrika olmak üzere, salgın hastalıkların zaman zaman patlak verdiği çeşitli bölgeler uydu sistemiyle yakından gözlenerek önlemler alınacak.

  Amerikan Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, salgın hastalık yapıcı virüs ve mikropları taşıyan sivrisinek ve öteki parazit hayvanların yumurtalarının tıpkı bir saatli bomba gibi geriye doğru saymaya başladığını bildirdi. Çünkü yağmur mevsimi geliyor ve yumurtalar çatlayacak. Afrika'da 16 tür sivrisineğin virüs taşıyan yumurtaları birkaç güne kadar açılacak. Somali ve Kenya'da tekrar ortaya çıkan Rift Vadisi Humması 89 bin kişiyi pençesine aldı bile. 478 kişi bu esrarengiz hastalıktan öldü.

  Uydu sistemi işte bu yumurtaları takip edecek. Bunun için öncelikle virüs taşıyan parazitlerin yumurtalarını bıraktıkları bölgelerdeki yeşilleşme oranları izlenecek. Yeşil ortam ve bol su yumurtaları olgunlaştırıyor. Yumurtadan çıkan parazitler önce koyun ve sığır gibi çiftlik hayvanlarına bulaştırıyor virüsü. Onlardan da insana geçiyor.

  Çayırların büyümesi ve çevrenin yeşilleşmesi şu bakımdan da önemli. Virüs taşıyan böcek ve parazitler zaman zaman iklim koşullarına göre yaşam alanlarını değiştiriyorlar. Yeşilleşme ve yağış yoğunluğu izlenerek virüs taşıyan hayvanların yeni yerleri belirlenebiliyor.

  Uydu fotoğraflarından dünyanın yeşilleşme haritası çıkarıldıktan sonra bilgisayara yüklenecek. Ve en yeşil, sulak yerler salgın riski yüksek anlamında kırmızıyla gösterilecek. Bu işlem kısa periyodlarla yenilenecek.

  Sonuçta tehdit altındaki ülkelerin sağlık kuruluşları ve doktorlar önlem almaları için uyarılacak.

  Uydu sistemi özellikle sık sık salgın hastalıkların patlak verdiği Sahra Çölü'nün güneyindeki Kenya, Uganda, Tanzanya ve Somali gibi Afrika ülkelerini gözetim altında tutacak.

  Benzer çalışmalar Amerika'nın güneybatısı için de yapılacak. Çünkü bu kış çok kar yağdı ve şimdi bol miktardaki kar suları fare nüfusunda patlama yarattı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı