Dünya Haberleri

  Saldırıya dünyanın tepkisi

  Hürriyet Haber
  05.10.2008 - 17:26 | Son Güncelleme:

  15 askerin şehit edildiği hain saldırıya dünyanın dört bir yanından tepkiler gelmeye devam ediyor.

  NATO, TERÖR SALDIRISINI ŞİDDETLE KINADI     


  NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğüne bölücü terör örgütü tarafından dün yapılan ve 15 Mehmetçiğin şehit olduğu saldırıyı "şiddetle kınadığını" bildirdi.

  Yazılı açıklamasında, saldırıda hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı dileyen NATO Genel Sekreteri, NATO mütteffiklerinin terörle mücadelede Türkiye ile güçlü dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

  IRAK HÜKÜMETİ SALDIRIYI KINADI
  Irak hükümeti de hain saldırıyı kınadığını açıkladı. Hükümet sözcüsü Ali Debbağ, PKK faaliyetlerinin sınır bölgelerine ve Türkiye ile Irak'ın ortak güvenliğine ciddi bir tehlike oluşturduğunu söyledi. Debbağ, açıklamasında, Türk hükümetine konuya makul ve itidalli yaklaşması çağrısında bulunuldu.

  AB DÖNEM BAŞKANLIĞI TERÖR SALDIRISINI ŞİDDETLE KINADI
  AB Dönem Başkanı Fransa, saldırıyı "şiddetle kınadığı" bildirildi. Dönem Başkanlığı açıklamasında, AB'nin Türk makamlarıyla "tam dayanışma" içinde olduğu vurgulanarak, saldırıda hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı dilendi. Açıklamada, "Dönem Başkanlığı, AB'nin terör listesinde bulunan PKK'yla mücadelesinde kararlılıkla Türkiye'nin yanındadır" denildi.

  ABD, SALDIRIYI KINADI
  ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada Başkan Bush’un PKK'yı "ortak düşmanı" olarak nitelendirdiği anımsatılarak, “Biz de, PKK'yı silahlarını bırakmaya ve şiddeti tamamen sona erdirmeye davet ediyoruz” denildi.

  Büyükelçilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçiliğin ABD’nin adına PKK’nın saldırısını kınadığı belirtilerek, “Türk vatandaşlarının yasını paylaşıyoruz ve olayda hayatını kaybeden askerlerin ailelerine taziyelerimizi iletiyoruz” denildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:

  Başkan Bush, PKK'yı ABD, Türkiye ve Irak'ın ortak düşmanı olarak nitelendirmişti ve biz de PKK'ya uzun bir süredir yapmakta olduğumuz çağrıyı tekrarlayarak silahlarını bırakmaya ve şiddeti tamamen sona erdirmeye davet ediyoruz."

  BARZANİ YÖNETİMİNDEN KINAMA
  Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Cebbar Yaver, "IKDP olarak olayı kınıyoruz" dedi. Yaver şunları söyledi: "IKDP olarak olayı kınıyoruz. Biz insanların ölmesini istemiyoruz. Sorunların diyalogla çözülmesinden yanayız. Bu saldırı bizim sınırlarımızın dışında olmuştur. Bu konuda bizim bir şey yapmamız mümkün değildir. Orası insansız dediğimiz kontrolsüz bölgedir."

  AB GENİŞLEME KOMİSERİ REHN'İN KINAMASI
  AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, yazılı açıklamasında, "şiddet kullanılarak siyasi amaçlara ulaşma çabasının hiçbir demokraside kabul edilemeyeceğini" vurgulayarak, "bu tür saldırıların, adına yapıldığı topluma hiçbir fayda getirmeyeceği" uyarısında bulundu.

  Genişleme komiseri Rehn, saldırıda hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarıyla Türk halkına başsağlığı diledi.

   
   
   


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı