"Saldırılar, Suriye'deki süreci kolaylaştırmadı"

AA
02.10.2015 - 15:45 | Son Güncelleme:

Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava saldırılarıyla ilgili açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Chebli, "Saldırılar, Suriye'deki siyasi çözüm sürecini kolaylaştırmadı" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava saldırılarının Suriye'deki siyasi çözüm sürecini kolaylaştırmadığını belirtti.

Chebli, Federal Basın Merkezinde basın mensuplarının Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava saldırılarına ilişkin sorularını cevapladı.

Suriye'de askeri olarak yeni bir durumun oluşmasının Almanya'nın Suriye krizine bakış açısını değiştirmediğini dile getiren Chebli, hiçbir tarafın Suriye krizini askeri bir yolla çözemeyeceğini belirtti.

Suriye krizinin çözümün karşılıklı siyasi anlaşmadan geçtiğini vurgulayan Chebli, "Konunun anahtarı siyasi çözüm. Bu bizim DAİŞ ile ortak mücadele etmek için inandığımız en önemli nokta. Bu bizim takip ettiğimiz amacımız" dedi.

Chebli, "Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava saldırıları Suriye'deki siyasi çözüm sürecini kolaylaştırmadı" dedi.

"Rusya'nın Suriye'ye düzenlediği hava saldırısıyla uluslararası hukuk ihlal edildi mi" sorusuna Chebli, şu yanıtı verdi:

"Korkarım vereceğim cevapla sizi tatmin edemeyeceğim. Bu konu hakkında birçok kez konuştuk. Uluslararası hukuka göre bir değerlendirmeyi ancak saldırıyla ilgili detaylı bilgileri aldıktan sonra yapabiliriz. Olayın gerçek yüzü hakkında tam bir bilgimiz yok. Bu sebepten dolayı çok istiyor olmama rağmen size uluslararası hukuk ihlalinin olup olmadığı yönünde bir cevap veremem."EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı