Dünya Haberleri

  Saldırgandan Berlusconi'ye özür mektubu

  Eda BERKBAYRAK/MİLANO (DHA)
  15.12.2009 - 08:35 | Son Güncelleme:

  İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye Milano Duomo Meydanı’nda saldırarak hastanelik eden 42 yaşındaki Massimo Tartaglia, çabuk pişman oldu. Bir mektup yazarak Berlusconi’den özür dileyen Tartaglia yaptığı saldırıyı, ‘yüzeysel, alçakça ve düşüncesiz bir eylemdi’ şeklinde tanımladı.

  YARIN TABURCU OLACAK

  İŞTE YUMRUK YEME ANI

  BERLUSCONİ'YE SALDIRI / FOTO GALERİ

  YÜZÜ DE DAĞILDI ZİRVE DE

  Berlusconi’ye Tartaglia’nın avukatları Daniela Insalaco ve Gian Marco Rubino aracılığıyla iletilen mektupta saldırgan, yaptığından son derece pişman olduğunu belirtti ve Başbakan’ın kendisini affetmesini isteyerek özür diledi. 

  NEDEN POLİTİK
  Bu arada Tartaglia’nın sorgulamasıyla ilgili de ilk haberler gelmeye başladı. Tartaglia, dört saat süren ve gözaltı polisi ile Milano Savcısı Armando Spataro tarafından yapılan sorgulaması sırasında suçunu itiraf etti. Tartaglia, saldırısının nedeninin politik olduğunu, Berlusconi’nin lideri olduğu Halkın Özgürlüğü Partisi’nde bulunan politikacılara ve Başbakan'ın izlediği politikaya karşı derin bir nefret duyduğunu söyledi. Saldırıyı tek başına gerçekleştirdiğini vurgulayan Tartaglia, politikanın içinde hiçbir zaman aktif yer almadığını belirtti.

  GERİ DÖNÜP SALDIRMIŞ
  İfadesinde Berlusconi’nin konuşmasını dinlemek üzere Duomo Katedrali yakınında yapılan toplantıya gittiğini dile getiren Tartaglia, ancak Başbakan hala kürsüde iken dışarıya çıktığını çünkü görüşlerini benimsemediğini dile getirdi. Saldırgan Tartaglia'nın ifadesinde, “Metroya binmek üzere Duomo Meydanı’na doğru yürürken bir seyyar satıcıdan Duomo Katedrali’nin maketini aldım. O sırada Berlusconi’nin makam arabasını gördüm. Bir kaç kişinin yuhalamalarını duydum. Bir anda karar verdim ve geri döndüm. Kendimi Başbakanın önünde buldum ve yeni aldığın Duomo Katedrali maketini yüzüne attım” dediği öğrenildi.

  5.5 YILLIK HAPİS
  Bu arada saldırganın üzerindeki çantasında 20 santimetre uzunluğunda mika bir levha, büyük boy bir çakmak, 30 santimetre büyüklüğünde bir haç, yaklaşık yarım kilo ağırlığında masa üstüne konulan türden bir quartz taşı ve biber gazının bulunmuş olması nedeniyle, Tartaglia hakkındaki iddianamenin ‘planlayarak saldırı’ suçlamasıyla hazırlandığı öğrenildi. Tutuklanarak Milano San Vittore Hapisanesi’ne gönderilen saldırganın, hapishanede tek başına bir hücrede tutulduğu ve 24 saat gözlendiği öğrenildi. Tartaglia’nın 5 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle karşı karşıya kalacağı iddia edildi.

  GÜVENLİK ZAAFİYETİ İDDİASI
  Tüm dünyada yankı bulan Başbakan Berlusconi’ye saldırıyla ilgili güvenlik zaafiyeti olup olmadığı tartışmaları, kimliği açıklanmayan iki tanığın ifadesiyle ilginç bir boyut kazandı. Berlusconi’nin sahibi olduğu Canale 5’de her gün ana haber bülteni sonrası yayınlanan mizahi haber arkası programı Striscia La Notizia’da yayınlanan görüntülerde, iki erkek kardeşin ‘güvenlik zaafiyeti vardı’ iddiasına yer verildi. Haberde, saldırıya tanık olduklarını iddia eden kardeşler, “Biz de toplantıdaydık. Konuşma sırasında saldırganın Berlusconiye ‘Bozulmuş herif, seni burada bekliyorum’ diye bağırdığını duyduk. Hemen Berlusconi’nin makam aracının yanında bulunan bize en yakındaki polis memuruna giderek, durumu açıklamaya çalıştık. Ancak polis, ‘Tehlike varsa, polis acili arayın’ diyerek bizi başından savdı. Bir kaç dakika sonra da bağıran kişinin Berlusconi’ye saldırdığını gördük. Orada görevli polislerin fotoğrafları gösterilirse, kolayca sözkonusu polis memurunu teşhis edebiliriz. Başbakan güvenlik zaafiyetinin kurbanı” iddiasında bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı