Saksonya Başbakanı: "İslam, Saksonya’ya ait değildir"

DHA
26 Ocak 2015 - 09:48Son Güncelleme : 26 Ocak 2015 - 10:02

Almanya’da PEGİDA hareketinin kalesi Saksonya Eyaleti Başbakanı Stanislaw Tillich, "İslam Saksonya’ya ait değildir" dedi.

Welt am Sonntag gazetesine demeç veren CDU’lu Başbakan, bu ifadesiyle partisinin başkanı ve Federal Başbakan Angela Merkel’e ters düştü. Federal Başbakan Merkel (CDU), partisinin göç konulu bir konferansında "İslam Almanya’ya aittir" demişti. "Bu görüşü paylaşmıyorum" diyen Tillich, "Müslümanlar Almanya’ya hoş geldiler, burada ibadetlerini yapabilirler. Ama, bu İslam’ın Saksonya’ya ait olduğu anlamına gelmez" dedi.

MÜSLÜMAN ÇATI KURULUŞLARINDAN BEKLENTİLERİ

PEGİDA hareketi, haftalardır Saksonya eyaletinin başkenti Dresden’de binlerce kişiyle İslam karşıtı protesto gösterileri düzenliyor. PEGİDA konusunda, "İnsanlar İslam’dan korkuyorlar, çünkü terör eylemleri İslam adına yapılıyor. Tüm Müslüman çatı kuruluşları, İslami radikalliğe karşı olduklarını açıkça tavır belirtmelidirler" dedi. Tillich, "Müslüman çatı örgütleri, eğer bu olanların dinin kötüye kullanılması olduğunu açıkça gösterirlerse, insanların bu korkularını ortadan kaldırabilirler" dedi.

Başbakan Tillich, Müslüman çatı örgütlerinin Selefiler’e ve Şeriat Polisliği’ne karşı kesin tavır göstermelerini isterken, "Bu ülkede yaşayan Müslümanlar, bu tür akımları isteyemezler" dedi.

PEGİDA’CILARI SAVUNDU

Saksonya Başbakan’ı PEGİDA hareketine katılanları savunarak, "Ben organizatörlerle, katılanların büyük bir bölümünü ayırıyorum. Katılanların bir bölümünü dışlayamam ve dışlamak istemiyorum. Demokrasi kaybı olarak görmüyorum. Onların tekrar demokratik karar sürecine ilgi duymalarını sağlamak ve yeniden demokrasiye inançlarını güçlendirmek için, onlarla diyalog kurmak siyasetin görevidir" dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı