ANKARA HABERLERİ

Şakşakçı olduk

Murat YILMAZ
21 Nisan 2016 - 17:58Son Güncelleme : 21 Nisan 2016 - 17:59

AK Parti Ankara İl Başkanlığı’nın düzenlediği “STK’lar ile Buluşma” toplantısında konuşan Araştırma ve Kültür Vakfı Ankara Şube Başkanı Metin Mahitapoğlu, STK’ların siyasetle iç içe girmesini eleştirerek, “Şakşakçı olduk. Bu siyasilerin de hoşuna gidiyor” dedi.

Murat YILMAZ

AK Parti Ankara İl Başkanlığı bünyesindeki Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, dün İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde “STK’lar ile Buluşma” adlı bir toplantı düzenledi. Toplantıya, eski TBMM Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu, AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı ile vakıf ve dernek temsilcileri katıldı.  Görüş alışverişinde bulunarak çalışmalarına değinen vakıf temsilcileri zaman zaman eleştirilerde de bulundu. 

‘KÜLTÜR POLİTİKASI’ ELEŞTİRİSİ

Toplantıda en ilginç çıkışı, Araştırma ve Kültür Vakfı Ankara Şube Başkanı Metin Mahitapoğlu yaptı. Sivil Toplum Kuruluşları’nın(STK) siyasetle iç içe girmesini eleştiren Mahitapoğlu, Gezi Parkı olaylarını örnek vererek eğitim ve kültür politikalarını eleştirdi. Belediyelerin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür politikası olmadığını savunan Mahitapoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği sosyal etkinliklerin içeriklerinden de örnek verdi.

STK’LAR SİYASETLE İÇ İÇE GİRDİ

STK’lar olarak özeleştiri yapmadıklarına dikkat çeken Mahitapoğlu, “Şakşakçı olduk. Bu siyasilerin de hoşuna gidiyor. STK’lar siyasetle iç içe girdi. Dünyevileştik. Özeleştiri yapmıyoruz. İş yol yapmakla köprü yapmakla bitmiyor öncelikle eğitimi ve kültürü düzeltmemiz lazım. Yoksa bu yetiştirdiğiniz nesil sizi ipe götürür” diye konuştu.
Anayasa çalışmalarını da önemsediklerini belirten Mahitapoğlu, siyasilere büyük görev düştüğünü de kaydetti.

ZARARI BERABER GÖRÜRÜZ

TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu ise konuşmasında özetle şunları söyledi: “Genelde Cumhuriyet tarihimizde, sivil toplumla siyasetin aynı hedefe yönelik çalışmamasının faturasını ödedik. Ya siyaset düşündü, sahici sivil toplum örgütü olmadı, ya siyaset düşündüğünü hayata geçirecek mecali bulamadı. Sanırım siyaset ve sivil toplum olarak, en önemli sıkıntımız yasaklarla boğuşma anlayışından inşaya yeterince hızlı geçemememiz, inşada eksikliklerimizin olması. Bu gençlik yetiştirme, nesil yetiştirme, kurumların geleceğe yönelik hazırlık yapması gibi birçok yönüyle ele alınabilir. Yasaklarla mücadelenin iyi yanı bizi diri tutmasıydı. Şimdi, sanki bu yasaklar geri gelmeyecekmiş gibi, gelmeme garantisi varmış gibi. Sivil toplum örgütlerinin hem siyasete daha iyi hizmet ettirme, kendi işlerini mükemmel yaparak hem hep beraber hepimizin sevabını artırma gibi bir işlevi var. Sosyal taban örtüşmesiyle aynı değerleri önemsemiş siyasetin ve sivil toplumun bugün varlığı çok önemli ama zarar görürsek hep beraber zarar göreceğiz.”

ORTAK PLATFORM KURABİLİRİZ

AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı ise STK’larla zaman zaman bir araya geldiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:
“Bir araya gelip sorunlarımızı, meselelerimizi, vakıflarımızın meselelerini, vakıflarla siyaset arasındaki ilişkiyi konuşmamız gerekiyor. Vakıflar, vakıf faaliyetleri, her zaman ilgi çekmiş, her zaman kendisine insan bulmuş, bu konuda zorlanmamış kurumlar. Ancak çok sorunlar da beraberinde gelmiş. Bu sorunların bir kısmı insan kaynağı, maddi kaynaklar şeklinde olmuş, bir kısmı da vakıf ve siyaset ilişkileri şeklinde olmuş. Bunlar çözmemiz gereken problemler. Bir araya gelmemizden sonra bazı sorunların çözülmesi gerekiyor. Ama bunun ötesinde esas temel meselelerimizi, bir araya geldiğimizde çözme yolunda gayret göstermemiz gerekiyor. Bu toplantıları da bundan dolayı düzenlemeye çalışıyoruz. Bir şeyler yapanlar yaptıklarını burada ifade etmeliler, daha sonra hepimiz ortak Ankara’daki vakıflar olarak, ortak olarak bir platform kurup zaman zaman da bir araya gelip bir şeyler yapabilir miyiz? Bunların yollarını hep birlikte aramak için bir araya geldik.” Toplantıya Muharip ve Gaziler Derneği, Hayrat, ÖNDER, Ensar, Araştırma ve Kültür, Sevgi Vakfı gibi STK’ların temsilcileri katıldı.

Etiketler: STK , ak parti , ankara

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Şakşakçı olduk hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Nisan 2016 tarihinde saat 17 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şakşakçı olduk haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı