« Hürriyet.com.tr

Saklıkent

Hürriyet Haber
X

Adı gibi saklı kalmış bir cennet

Deniz, plaj ve güneş kenti olarak bilinen Antalya'nın farklı bir yüzü de Saklıkent. Dünyada denize en yakın kayak merkezi olma özelliğini taşıyan Saklıkent ilgi bekliyor

Bugüne kadar sürekli ihmal edilen Saklıkent, dünyada denize en yakın kayak merkezi olma özelliğini de taşıyor. Antalya kent merkezinden 57 kilometre uzaklıktaki Saklıkent, önemli bir niteliğe sahip olmasına rağmen, aynı ölçüde ilgi görmedi. Doğa meraklısı bazı küçük yatırımcı dışında Saklıkent'e el atan ne bir yetkili, ne de işadamı oldu.

TÜRKİYE'NİN EN İYİLERİNDEN

Bakırlıtepe'nin kuzey sırtında kurulan Saklıkent Kayak Merkezi, 2400 metrelik piste sahip. İki adet teleski bulunan ve pist kalitesi bakımından Türkiye'nin en iyilerinden birisi olarak kabul edilen Saklıkent'te aynı anda 500 kişiye kayak takımı sağlayabilecek Kayakevleri bulunuyor. Eğer merak edip kayak öğrenmek isterseniz, birbirinden yetenekli hocalardan ders alıp, kısa sürede karlar üzerinde süzülmenin zevkini yaşayabilirsiniz.

KİM KEŞFETTİ?

Saklıkent'in mimarı Antalya'nın eski Valilerinden Hüseyin Öğütcen'dir. 1960'lı yılların sonunda Antalya'da göreve başlayan Öğütcen, İsviçre'ye yaptığı bir gezide dağ köylerini görünce, Antalya'da da bu tür bir yerleşim yeri kurmayı kafasına koydu.

Beydağları'nı at sırtında gezen Vali, sonunda Bakırlıtepe'nin Kuzey sırtlarını buldu. Burada karın daha uzun süre kalması, kayak merkezi fikrini de gündeme getirdi. 1971 yılında Saklıkent Kooperatifi kuruldu ve 482 evden oluşan kooperatif yaşama kuruldu. 1980'li yılların sonunda da kooperatif tamamlandı.

NASIL GİDİLİR?

Saklıkent'e ancak kişisel araçlarınızla ulaşmanız mümkün. Antalya'dan kayak merkezine giden herhangi bir minibüs veya otobüs bulunmuyor. Eğer bu beyaz cennete gitmeyi kafanıza koyduysanız, önce araç bulmanız gerekiyor. Antalya'dan Çakırlar Köyü istikametine gittiğiniz zaman, yol sizi Saklıkent rampalarına kadar ulaştırır.

Yaklaşık 1-1.5 saatlik bir yolculuktan sonra beyaz cennete ulaşırsınız. Yokuş ve virajlı olmasına rağmen yolun tamamı asfalttır. Kış aylarında Köy Hizmetleri ekipleri, periyodik bakımı yaptığı için yolda herhangi bir buzlama meydana gelmemektedir.

NEREDE KALINIR?

Adı gibi saklı kalmış bir cennet olan Saklıkent, yatırımlar konusunda da fazla şanslı değil. Saklıkent'te birkaç gün kalıp kayak keyfi yapmak isterseniz kalabileceğiniz iki tane otel bulunuyor. 60 yataklı Bakırlı Motel ile 29 yataklı Saklışale Pansiyon, yaz kış dağ meraklılarına hizmet veriyor.

Ayrıca Bakırlı Cafe-Restaurant ile Sportland Cafe, Saklıkent'e gidenlere yiyecek, içecek ve eğlence ihtiyaçlarını gideriyor.

İşte otel ve restoranların telefonları;

Bakırlı Motel : 0-242-446 12 79

Saklışale Pansiyon : 0-242-446 12 00

Bakırlı Cafe-Restaurant: 0-242-446 12 80

Sportland Cafe : 0-242-446 10 73-446 12 71

Kaynak:

Övünmek Gibi Olmasın Antepliyiz
Gaziantep'te En Çok Bu Fotoğrafı Sevdim
‘Lezzet'in Nobeli'ni Alınca Bize De Kilo Almak Düştü
Gaziantep'e Adını Yazdıran Üç İsim
Koşa Koşa Geldim
Dünya Gastronomi Kenti