ADANA HABERLERİ

Saklı Tarih Gün Yüzüne Çıkarılıyor

IHA
17.10.2015 - 10:53Son Güncelleme :

TUFANBEYLİ BELEDİYE BAŞKANI REMZİ ERGÜ, ADANA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ SABRİ TARİ VE BERABERİNDEKİ EKİPLE BİRLİKTE KAYSERİ İL SINIRINA BİRKAÇ KİLOMETRE UZAKLIKTA BULUNAN ŞAR ÖREN YERİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU.

IHA

Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü, Şar’daki tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılacağını söyledi.
Belediye Başkanı Remzi Ergü, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari ve beraberindeki ekiple birlikte Kayseri il sınırına birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Şar Ören Yeri’nde incelemelerde bulundu. Heyet, Hitit, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerin yanı sıra Tufanbeyli Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle yapılan kilitli parke taşı döşeme ve çevre düzenleme çalışmalarını da yerinde inceledi.
Buradaki tarihi eserleri gün yüzüne çıkararak turizme kazandıracaklarını belirten Belediye Başkanı Remzi Ergü, “İl Kültür ve Turizm Müdürümüze ilçemize kadar gelip yerinde inceleme yaptıklarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bugün Şar’da bir şeyler yapılıyorsa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün bunlarda katkısı çok büyüktür. Allah’ın izniyle bu dönem yapılacak olan çalışmalar sonucunda Şar ı artık ülke turizmine kazandırıp dünyanın önde gelen tarihi mekanlarından biri haline getireceğiz.
Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminin yanı sıra her zaman bizden desteklerini esirgemeyen Sayın Ömer Çelik Bey başta olmak üzere Adana Valimiz, İl Kültür Müdürümüz, İlçe Başkanımız ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu güne kadar yapılamayanı yapmamızda desteklerini esirgemediler” dedi.
ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Kırık Kilise, Ala Kapı, Tiyatro Alanı ve Hamam gibi tarihi kalıntıların yanı sıra kilitli parke taşı döşeme ve çevre düzenlemesi yapılan alanlarda incelemelerde bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari de şunları söyledi:
“5 bin yıllık tarihi olan Şar, ülke turizmine kazandırılacak. Bu konuda belediye başkanımızı gayretlerinden dolayı kutluyorum. Daha önceki dönemlerde SİT alanı olmasından dolayı herhangi bir çalışma yapılamazken, belediye başkanımızın çabalarıyla Kültür Bakanlığı onayıyla kilitli parke taşı döşemesi, çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmaları başladı. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonraki aşamalarda da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak üzerimize düşen görevi ve desteği başkanımızdan ve Şar’dan esirgemeyeceğiz” dedi.
Gezi incelemede, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari ile Belediye Başkanı Remzi Ergü’ye Kültür ve Sosyal işler Müdür Vekili Oktay Çiper ile Şar Mahallesi Muhtarı Kemal Durnagölü de eşlik etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Saklı Tarih Gün Yüzüne Çıkarılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ekim 2015 tarihinde saat 10 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Saklı Tarih Gün Yüzüne Çıkarılıyor haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:34
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:18
  • Akşam
   17:35
  • Yatsı
   19:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı