Ege Haberleri

  Sakız'da alevler kontrol altında

  Fulya OMAÇ / SAKIZ, (DHA)
  23.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YUNANİSTAN’IN Sakız Adası’nda geçen cumartesi günü saat 02.00’de başlayan yangın kontrol altına alındı.

   

  Yangının, 904 kilometrekarelik adanın 12 bin 700 hektar makilik ve ormanlık alanında etkili olduğu bildirildi. Yaklaşık 2 milyon sakız ağacından 450 bini ile keçi ve koyunların otlatıldığı alanların yüzde 70’inin de yangında zarar gördüğü ifade edildi. Sakız Milletvekili Kostas Mousouroulis, söndürme operasyonunun maliyetinin 4 milyon Euro’yu bulduğunu açıkladı.

  Türkler daha çok alsın
  Sakız Üreticileri Birliği Başkanı Moniaros İthimis, yangının zararının çok büyük olduğunu belirtti, “Şimdi sakız hasat zamanıydı. Yani sakızlar ağaçtan toplanmaya hazırdı. Yangın nedeniyle ürün ağaçlarla yandı. Ne kadar sakız ağacının yandığını söylemek için henüz çok erken. Sakız halkı çok çalışkandır, kısa zamanda yanan ağaçların yerine yenileri dikilecek. Bu konuda hükümet de yardımcı olacak” dedi.
  Türkiye’nin sakız ürünü için geleneksel bir pazar olduğunu kaydeden İthimis, “İhracat bağlantıları, verilen sözler, anlaşmalar yerine getirilecek. Geçen yıl ada genelinde 150 ton sakız üretildi. 5-6 tonu Türkiye’ye ihraç edildi. Türklerin daha çok sakız ürünü almasını ve bu zor durumumuzda bize destek olmalarını isteriz” diye konuştu.


  Turistler yine de geliyor
  Yunanistan Kuzey Ege Bölgesi turizmden sorumlu Vali Yardımcısı Litsa Likou ise yangına rağmen Sakız’a turist geldiğini belirtti. Türklerin özellikle geçen cumartesi ve pazar günleri adaya akın ettiğini kaydeden Litsa, ancak çoğunun da rezervasyonlarını iptal ettirdiği ifade etti.
  Lithi Köyü’nde butik taş otel sahibi Maria Soulika da bazı Türk müşterilerinin rezervasyonlarını iptal ettirddiğini belirterek, “Yangın köyümüzü tehdit etmeye başladığında yetkililer evlerimizi terk edip, sahile inmemizi istediler. Birçoğumuz sahilde araba içinde sabahladık” dedi.


  Eskisi gibi olmayacak
   Armolia köyünde seramik atölyesinin sahibi İrini Zaferapoulu da, yangının turizmi etkilediğini, seramiğin yanı sıra sakız ağaçlarının da büyük ekonomik girdisi olan köylerinde artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyledi.
   To Lagini isimli seramik atölyesi sahibi Melpo Paradeisi de, “Yangın atölyemin dibindeki sakız ağaçlarına kadar geldi. Öğle vakti atölyemi kapatmak zorunda kaldım. Bu tam anlamıyla bir felaket ve çok zor durum. Hakikatten inanılması güç anlar geçirdik. Hem can, hem de mal güvenliğimiz için endişe ettik” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı