İZMİR HABERLERİ

Sakız Koyunu Podyuma Çıktı

IHA
04.10.2015 - 15:19Son Güncelleme :

ÇEŞME BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ OVACIK TARIM VE SAKIZ KOYUNU ŞENLİĞİ, RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

IHA

Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği, renkli görüntülere sahne oldu. Sakız koyunlarının kıyasıya rekabet ettiği etkinlikte organik ürünler de beğeniye sunuldu.
Çeşme Ovacık’ta düzenlenen Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği’ne katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in yerelde kalkınması için 30 ilçe ve 600’e yakın köyde başlattıkları kırsalda kalkınma çalışmalarını Yarımada’da sürdürdüklerine dikkat çekerek, “Bugün de sakız koyununun ilerlemesi, gelişmesi için çalışmalar var. Bu etkinlikleri, festivalleri, tarımın ve hayvancılığın kalkınmasını desteklemek için önemsiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi birikimini, Tarım Daire Başkanlığımızın tecrübelerini hem de bütün maddi imkanlarımızı seferber ederek kırsalımızı hayvancılığından tarımına, turizmine kadar kalkındırmak istiyoruz. Amacımız budur” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği’ni daha da büyütmenin yanı sıra, sakız koyunculuğunu geliştirmek için de her türlü desteği vermeye hazır olduklarının altını çizdi. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise 4. kez düzenlenen festivalin Ovacık’ta ilk kez yapıldığını söyledi. Dalgıç, sakız koyunun özel bir tür olduğunu vurgulayarak şenliği bu nedenle fazlasıyla önemsediklerini ifade etti.
DÖRT KATEGORİDE ÖDÜL ALDILAR
Çeşme ilçesinin karakteristik bir değeri olan sakız koyununu yaşatmak ve yetiştirici sayısını artırmak için düzenlenen Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği, temaya da uygun olarak Türkiye’de sakız koyunu yetiştiriciliğinin en yoğun olarak yapıldığı bölgelerden Çeşme’nin Ovacık Mahallesinde gerçekleştirildi. Şenlik, hem kavun ve enginar tarlaları hem de üzüm bağlarıyla organik tarım cennetini andıran Ovacık’ın dokusuna ayrı bir renk daha kattı. Şenlik kapsamında düzenlenen Sakız Koyunu Yarışması’nda yetiştiricileri kadar koyunlar da dereceye girebilmek için ter döktü. Veteriner ve yetiştiricilerden oluşan jüri üyeleri, ırkının özelliklerini en iyi taşıyan sakız koyunu, koçu, dişi toklu ve erkek toklu olmak üzere toplam dört dalda ödül verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Sakız Koyunu Podyuma Çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ekim 2015 tarihinde saat 15 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sakız Koyunu Podyuma Çıktı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:32
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı