Ege Haberleri

EGE

  Sakız ağacına destek yok

  Turan GÜLTEKİN/ İZMİR
  10.09.2013 - 01:22 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’ın Sakız Adası’nın yılda 250 milyon dolar gelir elde ettiği sakız ağacını Tarım Bakanlığı ‘meyve değil’ diyerek kapsam dışı bıraktı.

  Yüzyıllar boyu herkes onu “Tanrı’nın Gözyaşları” olarak tanıdı. Başta Hipokrat olmak üzere tarihin yetiştirdiği en büyük bilim insanları, padişahlar iyileştirici özellikleri nedeniyle ilaç olarak kullandı. Ünlü aşçılar yemeklerine kattı. Yetiştirmesi, üretmesi zahmetli olduğu için anavatanı sayılan Çeşme Yarımadası’nda kendi haline bırakıldı. Çeşme’den 45 dakika uzaklıkta olan ada geçimini ondan sağladığı için adına “Sakız” dendi. Yüzölçümü 904 kilometre olan Sakız Adası geçen yıl 2 milyon ağaçtan yılda 2 bin ton üretim yaparak ortalama 250 milyon dolar gelir elde etti. Ancak ekonomik değeri çok yüksek olan Sakız Ağacı, Türkiye’de, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından “Meyve türü” olmadığı gerekçesi ile fidan kullanım desteği vermedi.

  Sakız ağacına destek yok

  Meclise önerge
  İzmir İl Genel Meclisi’nin 9 üyesi, Mart ayında Çeşme Yarımadası’ndaki sakız ağaçlarının ıslahı, korunması, yeni sakız ağaçlarının yetiştirilmesi, üreticilere gereken teknik bilgi ve maddi desteğin sağlanmasının yollarının araştırılması amacıyla önerge verdi. Önerge, İzmir İl Genel Meclisi’nde görüşüldükten sonra Ar-Ge, Plan ve Bütçe ile Tarım ve Hayvancılık komisyonları tarafından bir rapor hazırlandı. Mayıs ayında hazırlanan raporda sakız ağacının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından destekleme kapsamına alınması, bilimsel çalışmaların yapılması, sertifikalı eğitim çalışmalarına başlanması, yapılacak projelere danışmanlık hizmeti verilmesi, Çeşme Yarımadası’nda bulunan Hazine arazilerinin yatırımcılara kiralanması yönünde karar aldı. Meclis’in kararı İzmir Valiliği tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün yanıtı ise Ağustos ayında İzmir İl Genel Meclis Başkanlığı’na ulaştı. Bitkisel Üretim Genel Müdür Vekili Cafer Kınanç imzasıyla gönderilen yazıda “Sakız ağacının meyve türü olmaması nedeniyle Bakanlığımız tarafından 2005 yılından itibaren verilmekte olan Yurtiçi Sertifikalı Standart Fidan Kullanım Desteği’nden yararlandırılması söz konusu değildir” dendi.

  Katma değeri yüksek
  Sakız ağacından elde edilen damla sakızının katma değeri çok yüksek bir ürün olduğunu, desteklenmesi gerektiğini söyleyen İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelen yanıtı garipsediklerini dile getirdi. Değirmenci, “Çeşme’nin hemen karşısındaki Sakız Adası damla sakızından her yıl milyonlarca dolar para kazanıyor. Sakız ağacının en kolay yetiştiği Çeşme Yarımadası için ise destek verilmiyor. Oysa Çeşme Yarımadası’nda nerdeyse her yer yabani sakız ağacı dolu, vatandaş yıllarca başka ürünler yüzünden ihmal etmiş ama şimdi gerçek değerini anlamış destekleme istiyor. Son yıllarda özel kuruluşlar sakız üretimini desteklemek amacıyla bakanlığın desteklememesini anlamak mümkün değil. Sakızın Çeşme Yarımadası’nda endüstriyel biçimde üretilebilmesi için destek mutlaka gerekiyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı