Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sakız Adası'nda 400 bin sakız ağacı zarar gördü

  Hürriyet Planet
  22.08.2012 - 13:58 | Son Güncelleme: 22.08.2012 - 18:40

  Yunanistan'ın Sakız (Hios) Adası'nda Cumartesi gününden beri süren orman yangınında, 146 bin dönüm ormanlık ve çalılık arazi kül olurken, adadaki sakız ağaçlarının yüzde 30'unun büyük zarar gördüğü bildirildi.

  Avrupa Orman Yangınları Bilgi Sistemi (EFFIS), ilk belirlemelere göre, adada halen süren orman yangınında şu ana kadar yaklaşık 145 bin 890 dönüm ormanlık ve çalılık arazinin kül olduğunu, adanın sadece güneyinde yetişen 1 milyon 150 bin sakız ağacından yaklaşık 400 binin de zarar gördüğünü açıkladı.

  SAKIZ KÜL OLDU / FOTO GALERİ
  /images/100/0x0/55eadba7f018fbb8f89b2e75
  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Yunanistan Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanı Athanasios Çavtaris, yangının tamamen söndürülemediği için zarar tespit çalışmalarının zorlukla sürdürüldüğünü belirterek, zararla ilgili kesin bir şey söylemek için henüz erken olduğunu açıkladı.

  Çavtaris, üreticilerin zararlarının karşılanması için mümkün olan her türlü çabanın gösterildiğini, yaklaşık 400 hak sahibi üreticinin zararlarının, AB'nin, Ekim ayında ikinci yardım paketine yeşil ışık yakmasından sonra ödenebileceğini belirtti.
  Bu arada, Sakız adasındaki orman yangınının hayvancılığı ve arıcılığı da olumsuz etkilediği, bu alanda meydana gelen zararın telafi edilmesi için onlarca yıl gerekeceği belirtildi.

  Uzmanlar, Sakız adasında yanan ağaçlarının yerine yenilerinin dikilmesi ve tekrar tam ürün alınılabilmesi için, en az 6-7 yıl geçmesi gerektiğini belirtiyor.

  UZAYDAN BÖYLE GÖRÜLDÜ 

  Adanın yaklaşık beşte birinin kül olmasına yol açan yangın Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumu'nun (NASA) uydu resimlerine de yansıdı.

  NASA’nın Yeryüzü Gözlem Uydusu tarafından geçen cumartesi çekilen fotoğraflarda Sakız Adası'nı saran yoğun duman tüm açıklığıyla görülüyor. Sakız’dan yayılan dumanlar güneydeki Girit adasına ilerliyor. Yangınla ilgili olarak “Sakız tarihinin en büyük felaketlerinden biri” nitelemesi yapılmıştı.

  Sakız Adasında 400 bin sakız ağacı zarar gördü

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı