« Hürriyet.com.tr

Sakız Adası’nda 5 gün

Sakız, Ege’de eşsiz doğası, şirin Ortaçağ köyleri, bakir koyları ve lezzetli yemekleriyle ziyaretçi çeken bir Yunan adası. 5 gün boyunca gezdiği adaya hayran kalan sinema yazarı Janet Barış izlenimlerini yazdı.

Janet BARIŞ
X

Ege koylarından baktığınızda avuçlayacakmışsınız gibi yakın duran Yunan adalarına günün birinde ayak basmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda yapılacak ilk işlerden biri Çeşme’den günde iki kez kalkan feribotlardan birine atlayıp Sakız Adası’na kaçmak. Sizi temiz havası ve muhteşem deniziyle karşılayacak Sakız Adası’nda kendinizi çok da yabancı hissetmezsiniz. Etraftaki çoğu restoran ve kafenin Türkçe mönüsü ya da Türkçe bilen bir çalışanı vardır. Ayrıca sizin gibi turist Türklerle sık karşılaşırsınız burada.

Sakız Adası’nda 5 gün

Karfas adaya en yakın sahillerden biri. Etrafında oteller ve tavernalar var. Uzun kum plajı hem temiz hem de sığ. Bu nedenle çocuklu aileler burayı tercih edebilir. Hem güneyinde hem de kuzeyinde onlarca bakir plaj ve köy bulunuyor. Otomobil kiralayıp etrafı gezebilirsiniz. Mavi ve yeşil diye ayrılan iki otobüs hattı da bir başka seçenek. Mavi hat yakın yerlere giderken, yeşil hat daha uzak bölgelere götürüyor sizi. Yalnız otomobille gezmek kıyıda köşede otobüslerin çok giremediği, yürüyerek de ulaşılması zor görünen plajlara, köylere gitmek için daha elverişli.

TAŞ EVLER, DAR SOKAKLAR...

Sakız Adası’nda 5 gün

Ortaçağ’dan kalan ve turistlerin ilgisini çeken küçük köylerin çoğu adanın güneyinde yer alıyor. Birbirine neredeyse on dakika uzaklıklarda olan Armolia, Emporio, Pirgi, Olimpia ve Mesta görülmeye değer köylerden. İlk durağımız Armolia; dar sokakları, taş evleriyle dikkat çekiyor. Yürüyüşümüze çan sesleri eşlik ediyor. Balkona kurutulmak için çıkarılmış domatesler diğer köylerde de sıklıkla gördüğümüz bir manzara. Zaten köylerin taş evleri, kiliseleri, meydanları birbirine benziyor. Eğer gezmek için öğle vaktini tercih ettiyseniz meydanlardaki kahvelerde oturan birkaç amcadan başka kimseyi görmek mümkün değil. Bu amcalardan birine “Herkes nerede, neden köyde kimse yok?” diye sorduğunuzda “Akşam gelecekler” diyerek köy halkının akşamüzeri çalışmaya başladığını söylüyor.

Sakız Adası’nda 5 gün

Armolia’dan hemen sonra karşınıza Komi Plajı çıkıyor. Komi’de biraz yüzüp Emporio’yu keşfetmek en güzeli. Daha sonra ise sizi Pirgi köyü karşılıyor. Pirgi’de evlerin dış cepheleri daha özenli, şık biçimde yapılmış.

Sakız Adası’nda 5 gün

Olimpia’da çok lezzetli yemekler yedik. Buradaki Amethistos adlı restoranın önünden geçerken sahibi Spiros hiç planlamadığımız halde bizi masalardan birine oturttu. Enfes yemekler ve sürpriz ikramlar sizin de köyden mutlu ayrılmanızı sağlayabilir. Bu köyden çıktığınızda sizi çabucak karşılayan Agia Dimani Plajı’nın turkuvaz sularında kendinizi Mallorca Adası’nda gibi hissedebilirsiniz.

HOMEROS’UN İZİNDEN

Sakız Adası’nda 5 gün

Lithi, merkeze 25 km uzaklıkta. Etrafı dağlarla çevrili, kendine özgü bir doğallığı ve huzuru var. Diğer yandan şezlongunuzda uzanıp denizin keyfini çıkardıktan hemen sonra arka taraftaki tavernalarda çok uygun fiyatlara yemeğinizi yiyebilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sakız Adası’nda 5 gün

Vrontados adanın kuzey kısmında. Merkeze sadece 5 km uzaklıkta. Burada görülmesi gereken en önemli yerlerden biri Homeros’un Taşı. Rivayete göre Homeros burada insanlara İlyada ve Odessa’yı anlatıyormuş. Vrontados’un çakıllı ve tertemiz bir plajı var. Burası ayrıca havai fişekleriyle de ünlü. Paskalya zamanı bu kasabadaki kiliselerde havai fişek gösterisi yapılıyor ve sadece bu gösteriler için buraya turlar düzenleniyor.

YARARLI BİLGİLER

- Çeşme’den Sakız Adası’na Ege Birlik ve Ertürk firmaları her gün sabah 09.30 ve akşam 19.00’da iki ayrı sefer düzenliyor (erturk.com.tr - chioslines.com/online_bilet.php)
- Günlük otomobil kiralamak çok yaygın, isterseniz birçok şirket bulabilirsiniz. Fiyatı günlük ortalama 100 TL.

Kaynak: Janet BARIŞ

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Ege'nin huzurlu noktası: Seferihisar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
48 saatte Akyaka'yı keşfedin!
YollardaYollarda
Yolunuzu İzlanda’ya düşürmek için 10 sebep!
YollardaYollarda
Rotanızda İtalya varsa, gitmeden önce biraz İtalya şakasına ne dersiniz?
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
48 saatte Bangkok'u keşfedin!
YollardaYollarda
Uçak kalkarken ve inerken telefonumuzu neden kapatmalıyız?