Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü sahibini buldu

  DHA
  27.06.2013 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Bu yıl ilk defa verilen Sabancı Uluslararası Araştırma Jüri Özel Ödülü Prof. Dr. Ergun Özbudun’un oldu.

  “Demokrasi’de denge ve denetleme: Karşılaştırmalı bir perspektiften Türkiye” dalında verilen Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü, sahibine teslim edildi. Bu yıl ilk defa verilen Jüri Özel Ödülü’ne Prof. Dr. Ergun Özbudun layık görüldü. Özbudun ödülünü Güler Sabancı’nın elinden aldı.
  Demokrasinin önemine vurgu yapan Özbudun şöyle konuştu:
  “Bu konu özellikle Türkiye’nin şu anda içinde bulunduğu şartlar bakımından fevkalade isabetli bir seçimdir. Çünkü demokrasi öncelikle beraber bir denge ve denetim rejimidir. Anayasacılık akımının gerisinde yatan temel düşünce devlet iktidarını sınırlandırarak birey hürriyetlerini güvence altına almaktır. Bunun için kuvvetler ayrılığı prensibi temel rol oynamıştır. Bunun için tüm demokratik sistemler içinde hayati önem taşıyan trendler ve dengeler sistemi ortaya konmuş ve geliştirilmiştir .Bunlarsız bir demokrasi tasavvur etmek mümkün değildir.”
  Törende  “Dayanıklı bir demokrasi inşası: Türkiye deneyimine karşılaştırmalı bakış” makaleleriyle Meral Uğur Çınar ve Kürşat ile “Liberal Anayasal Demokrasi ve Popülist İtirazların Paradoksları” başlıklı makalesiyle Yunus Sözen de ödüle layık görüldüler.
  Ödül töreninde konuşan Güler Sabancı ise, “Türk dış politikası ve ekonomiye kadar geniş bir yelpaze içinde Türkiye çalışmaları irdelendi. 2013 yılındaki bu ödül Türkiye’deki dönüşüm sürecinin karşılaştırmalı ele alınmasını hedeflemiştir. Eminim sizlerde benim kadar bugünkü sonuçları ve ödüllere layık görülen eserleri bekliyorsunuz. Bir sene geçmiş yıllardan farklı olarak jüri özel ödülümüz var. Bir de genç araştırmalı teşvik etmek için 3 eşit ağırlıklı ödülümüz var. Ödül için başvuran tüm genç araştırmacılara, bu ödülün değerini bilmesi için emek veren öğretim üyeleri ve jüri başkanı Ayşe Kadıoğlu’na huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün burada bizimle birlikte olduğunuz için rahmetli Sakıp Sabancı’nın aynen arzu ettiği gibi bir gençleri teşvik eden sonuçları bizimle beraber paylaştığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
  Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı merhum Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine verilen ödül, Sabancı Üniversitesi mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Rektör A. Nihat Berker’in katılımıyla Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de düzenlendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı