Gündem Haberleri

GÜNDEM

  “Sakine Aştiyani davasını hala inceliyoruz”

  Tehran Times
  18.01.2011 - 10:56 | Son Güncelleme:

  İranlı yargı yetkilisi Gulam-Hüseyin Muhsini Ecei, IRNA haber ajansına yaptığı açıklamada zina yapmak ve kocasını öldürmek gerekçeleriyle idam cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani’nin davasının hala değerlendirilmekte olduğunu söyledi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor       

   

  Ecei, davada bir ilerleme sağlanamadığını söyledi.

   

  İran’ın öğrenci haber ajansı ISNA, dün uluslararası kamuoyundan gelen tepkiler sonucunda Aştiyani’nin asılarak idam edilmesi yönünde verilen kararın da askıya alındığını bildirmişti. Ajans, haberini İran Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi Başkanı Zöhre Elahian’ın, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’e yazdığı mektuba dayandırmıştı.

   

  Elahian, mektupta Aştiyani’nin çocuklarının talebi üzerine asılarak idam cezasının da askıya alındığını belirterek, “Recm cezasıyla ilgili kesin karar henüz alınmamış olsa da asılarak idam cezası çocuklarının af talepleri üzerine askıya alındı” demişti.

   

  Dün akşam saatlerinde bir başka yargı yetkilisi, Melik Ajdar Şerifi de Elahian’ın açıklamalarını reddederek, “Aştiyani davasında bir değişiklik ya da gelişme olmamıştır. Dolayısıyla bu konuda yapılan açıklamalar yanlıştır” dedi. IRNA Şerifi’nin, “Aştiyani’nin davası ulusal yüksek mahkemede görülmektedir, ancak kesin karar henüz verilmemiştir” dedi.

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı