Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sakın geç kalma

  Hürriyet Haber
  25 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ocak 1999 - 00:01

  Dünyanın dört bir yanında, Rekorlar Kitabı'na geçecek nitelikte gecikmeyle ilgili çeşitli olaylar yaşanıyor... Bütün Dünya Dergisi'nde yer alan derlemede, 76 yaşında süt dişi çıkan bir kadından, 3 günlük gecikmeyle 2 trilyonluk ikramiyeyi kaçıran talihliye kadar değişik gecikmelere yer veriliyor.

  Amerikan vatandaşı olmak için 87 yıl bekledi

  1895 yılında dünyaya gelen Roza Lagunoff, 1910'da Çarlık Rusyası'ndan ABD'ye göç etti ve Amerikan vatandaşlığı için başvurdu. Başvurusu incelenen Bayan Lagunoff, tam 87 yıl sonra 1997'de vatandaşlığa kabul edildi. Lagunoff, ABD'ye bağlılık yeminini yaşlılıktan dolayı yanlış okudu.

  Liseye ara verdi 86 yıl sonra bitirdi

  1895 doğumlu Porto Ricolu Ana Molina Osorio, 86 yıl önce babasının rahatsızlığı nedeniyle ara verdiği lise öğrenimini bu yıl tamamladı ve diplomasını aldı.

  Üniversite diplomasını 104’üncü yaşgününde aldı

  İngiltere'de 103 yaşındaki Molly Maxwell, 80 yıl önce başladığı Cambridge Üniversitesi'nden diplomasını 104. yaşgününde aldı. 1917'de Yabancı Diller Bölümü'nü bitiren Bayan Maxwell, o yıllarda geçerli olan ve kadın haklarını kısıtlayan yasalar gereğince diplomasını alamamıştı.

  Süt dişleri 76 yaşında çıktı

  Bulgaristan'ın Sliven bölgesindeki bir köyde yaşayan 76 yaşındaki Cena Yablanska adındaki kadın, takma dişleri çıkınca doktora başvurdu. Yapılan muayenede kadının süt dişinin çıkmaya başladığı anlaşıldı.

  İşten çıkarıldı, 20 yıl sonra tüm maaşını aldı

  Hindistan'ın Bombay kentinde bir liman sorumlusu, haksız yere kaybettiği işi için 20 yıldır verdiği mücadeleyi kazandı. Hindistan Yüksek Mahkemesi, işçinin 20 yıllık maaşının ödenmesine karar verdi.

  Biletini 3 gün geç getirdi 2 trilyonluk ödülü alamadı

  ABD'de 6 milyon dolarlık (yaklaşık 2 trilyon lira) devlet piyangosunu kazanan talihli, 3 gün gecikince piyangoyu alamadı. Yetkililer, yasalar gereğince ikramiyenin 1 yıl içinde alınması gerektiğini belirtti. Bir yıllık sınırı 3 günle kaçıran talihlinin neden bu kadar beklediği açıklanmadı.

  ‘Yaşlıyım çok geç’ diye 1 trilyonu reddetti

  İngiliz Ulusal Piyangosu yetkilileri, 2.1 milyon sterlin (yaklaşık 1 trilyon lira) kazanan 89 yaşındaki bir kadını bulmaya çalıştığını açıkladı. Parayı almayacağını bildiren yaşlı kadın, yerel bir gazeteye gönderdiği mektupta bileti alan kocasının öldüğünü belirtti ve şöyle dedi:

  ‘‘Bu büyük parayı kazanmak çok güzel. Ama, çok geç. Bu parayla bu yaştan sonra artık ne yapabilirim ki...’’

  Aşk mektupları 43 yıl sonra geldi

  İngiltere Hemel Hamstead'da yaşayan 58 yaşındaki Doris Spencer'a 3 aşk mektubu geldi. Spencer'ın şaşkınlığı, mektupların üzerindeki tarihleri görünce bir kat daha arttı. Çünkü, bu mektuplar 43 yıl öncesine aitti. Jim Irwin adlı hayranının mektuplarıyla ilgili araştırma yapan Spencer, 17 yaşındayken kaldığı kilise yurdundaki görevlilerin, öpücük mühürleri taşıyan mektupları, ‘müstehcen buldukları için’ iletmediğini öğrendi.

  Deniz kıyısında olduklarını 300 yılda anladılar

  Merkezi Ankara'da bulunan Salaklar Derneği Genel Başkanı Hasan Karabay'ın açıklamasına göre, tarihin ilk salak kenti, İzmir'in Aliağa İlçesi yakınlarındaki antik Kyme idi. M. Ö. 1. Yüzyıl'da yaşayan Kyme halkı, yaşadıkları yerin denizin kenarında olduğunu ancak burada 300 yıl yaşadıktan sonra farkına vardı.

  80 yıllık kuponla kahve fincanını aldı

  Birinci Dünya Savaşı'nda Gelibolu'daki siperlerin arkasında yoğun ateş devam ediyordu. Asker Jim Page, bir ara ateşe ara verildiğinde üniformasının içinden çıkardığı bir dergideki ‘Worchester Sauce’ isimli yemek takımı şirketinin bedava fincan veren kuponunu gördü. Kuponu kesen Page, aradan geçen uzun zaman içerisinde fincan kuponunu cüzdanında unuttu. Worcester Sauce firması, 1996 yılında kuponu gönderen emekli asker Page'e, yıllar önce yayımlamalarına karşın porselen bir kahve fincanı gönderdi. Böylece, Londra'da yaşayan ve bugün 98 yaşında olan Page, tam 80 yıl sonra fincanına kavuştu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı