SAKARYA HABERLERİ

Sakarya’da Katı Atıklar Güvenle Depolanıyor

IHA
15 Temmuz 2015 - 16:17Son Güncelleme : 15 Temmuz 2015 - 16:18

SAKARYA'DA KATI ATIKLAR GÜVENLE TOPLANIYOR

IHA

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve 2009 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Katı Atık Düzenli Depolama Tesisleri’nin faaliyet raporu açıklandı. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Türker Vardar, “Tesisimizde evsel atıklar, evsel nitelikli sanayi atıkları ve sterilize olmuş tıbbi atıklar depolanıyor. Atık taşıma araçları ile gelen atıklar ilk olarak kantarda tonaj işlemlerinin yapılmasının ardından döküm sahasına kontrollü bir şekilde boşaltılıyor. İlk günden bu yana tesisimizde yaklaşık bir milyon atık düzenli olarak depolandı” diye konuştu.
Tesislerde olası gaz sıkışmaları ile oluşabilecek patlamalara karşı da baca sistemi kullanıldığını belirten Vardar, “Döküm sahasına boşaltılan atıklar serilip, sıkıştırılıyor. Daha sonra depolanacak atıkların üzerini toprakla örterek hava ile temasını kesiyoruz. Atıkların oluşturdukları sızıntı sularını drenaj sistemiyle; baca gazlarını da baca sistemleri ile topluyoruz. Ayrıca tesisimizde bulunan laboratuarda çöplerden sızan yer altı sularından örnekler alınarak düzenli olarak analiz yapılmakta; halk sağlığı ve çevresel etkiler sürekli kontrol altında tutulmaktadır” diye konuştu.
Vardar açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Katı Atık Düzenli Depolama Tesislerimizde Haziran 2015 sonu itibari ile yani son 6 yıllık süreçte bir milyon tonun üzerinde atık depoladık. Tesisimize atık ulaştıran günlük ortalama araç sayısı 87’dir. Geldiğimiz noktada 2015 yılı ilk 6 ayı için 550 ton atık depolamış durumda. Hedefimiz daha yaşanabilir bir Sakarya. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Sakarya’da Katı Atıklar Güvenle Depolanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sakarya’da Katı Atıklar Güvenle Depolanıyor haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:17
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   16:59
  • Akşam
   19:55
  • Yatsı
   21:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı