Artvin Haberleri

ARTVİN HABERLERİ

  Sakallı akbaba foto kapana yakalandı.

  DHA
  07 Şubat 2017 - 13:10Son Güncelleme : 09 Şubat 2017 - 15:00

  Sakallı akbaba foto kapana yakalandı.

  Adem GÜNGÖR/ŞAVŞAT(Artvin)(DHA) – TÜRKİYE’de yaşayan en nadir akbaba türü olan sakallı akbaba Artvin’in Şavşat İlçesi’nde foto kapanla görüntülendi.
  Ülkemizde çok ender görülen ve leşlerden arta kalan kemikleri yiyerek beslenen sakallı akbaba, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerinin Artvin'de devam eden yaban hayatını foto kapanla izleme projesi kapsamında, Şavşat ilçesi Meydancık köyünde kameralara yakalandı. Yaban hayatı popülasyonu ve hayat şekilleri hakkında önemli veriler sağlayan foto kapanla elde edilen görüntüler, sakallı akbabanın takibi konusunda da önemli bilgiler sağladı.
  SAKALLI AKBABA
  Türkiye'de yaşayan dört akbaba türünden en ürkeği olan ve en nadir görülen sakallı akbabalar yuvalarını, karanlık ve kuzeye bakan mağaralara, sarp kaya kovuklarına, yerleşim yerlerinden uzak, yüksek dağ ve kayalık vadilere yapıyor. Sakallı akbabalar, kurt, boz ayı ve diğer akbabalardan kalan leşlerdeki kemiklerin küçük olanlarını yutuyor. Büyük kemikleri ise pençeleriyle alıp havalandıktan sonra yüksekten kayaların üzerine bırakan sakallı akbaba, parçalanan kemiklerle besleniyor. Asitli midesi sayesinde kemikleri kolaylıkla sindirebilen, canlı hayvanlara çok nadir saldıran sakallı akbaba, kaplumbağaları da yükseklerden bırakıp, parçalayarak yiyor.

  FOTOĞRAFLI

  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  ArtvinBugün17 ºCAçık
  • Perş12 ºC
  • Cuma9 ºC
  • Cmts7 ºC
  • Pazr7 ºC
  • Pzts20 ºC
  • Salı22 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı