MERSİN HABERLERİ

Sait Çamlıca'dan 'toplumsal sorunlarımız' konferansı

DHA
26.03.2016 - 14:45Son Güncelleme :
DHA

 

 

MERSİN'in Anamur İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen 'Toplumsal Sorunlarımız' isimli konferansa katılan eğitimci yazar Sait Çamlıca, çocuk ve gençlere önerilerde bulundu.
Anamur Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Sait Çamlıca, kendi hayatından çarpıcı bir örnek verdi. Almanya'da geçen çocukluğunu anlatan Çamlıca, "Almanya'da yaşadığım kasabanın bir kilisesi vardı. Biz hep o kilisenin bahçesinde oyunlar oynardık. Kilisenin papazı bize hep çikolatalar verirdi. Camiye geldiğimizde ise hem yaşlılarımız, hem de caminin imamı kafamıza tokatlar atardı. Papaz çikolata veriyor, caminin imamı tokat atıyor. Böyle bir durumda çocuk camiye mi gider, kiliseye mi? Böyle davranmamak gerekli" dedi.
İlçede 4 gün boyunca ortaokul ve liselerde konferans veren Çamlıca, bugün camiye gelen çocukların yaşlılar tarafından adeta istenmeyen çocuk ilan edildiğini kaydederek, "Bu memlekette camiler, emekliler lokaline dönüşmüşse biz nerede hata yaptığımızı düşünmek zorundayız. Belli bir yaşın üzerindeki cemaat, çocuklarımızın, gençlerin camiye gelmesinden rahatsız oluyor. Bu çok büyük bir yanlıştır. Peygamber efendimizin ilk Müslüman olan 40 sahabelerinden 32 tanesinin 23 yaşın altındaki gençlerdir. Camide yaramazlık yapmak günah değil. Peygamber Efendimiz namaz kılarken secdeye vardığı sırada torunları Hasan ve Hüseyin boynuna biner, dakikalarca onların inmesini beklerdi" diye konuştu.
Yaklaşık 1 saat süren konferansın ardından Çamlıca kitaplarını imzaladı.

MÜ(OA)(26.3.2016, FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Sait Çamlıca'dan 'toplumsal sorunlarımız' konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 14 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sait Çamlıca'dan 'toplumsal sorunlarımız' konferansı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı