Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şairlerin takvimi

  Hürriyet Haber
  09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘‘Şairler bir ulusun barış, kardeşlik, birlik ve düzeninde ortak duygu ve düşünce yaratırlar.’’ Cem Ofset'in gelenekselleştirdiği takvimi bu yıl, hayatta olmayan şairlerin mısralarını Şemsi Güner'in fotoğraflarıyla bütünleştirerek yayınladı. İstanbul'da doğan Şemsi Güner Devlet Konservatuvarı'nda şan ve opera dersleri aldı. Bu arada çeşitli dergi ve gazetelerde grafikerlik, fotoğrafçılık ve gazetecilik yapmaya başlayan sanatçı 11 ciltlik bir ansiklopedi için Anadolu'yu dolaştı. Biyografisi dünyanın en ünlü fotoğrafçılarının yer aldığı ‘‘Photographer's Encyclopedia International 1839 to the Present’’da yayınlandı.

  Photography Year Book, Apa Publications, Stern gibi dergi ve kitaplarda eserlerine yer verilen Güner, Kültür Bakanlığı'nın Unesco'nun tasarımı ile hazırladığı ‘‘Dünya Mirasında Anadolu’’ kitabının tüm fotoğraflarını çekti. Güner, Anadolu'da yıllarca dolaşarak Kral Yollarını buldu ve belgeledi. Bu eseri Dünya Yayıncılık tarafından finanse edilerek kitap haline getirilen Şemsi Güner'in bazı fotoğrafları da Louvre Müzesi tarafından satın alınarak tanıtım projesine dahil edildi.

  Cem Ofset'in takviminde Güner'in fotoğrafları, Yahya Kemal Beyatlı'nın ‘‘Rindlerin Akşamı’’, Orhan Veli Kanık'ın ‘‘Hürriyete Doğru’’, Ümit Yaşar Oğuzcan'ın ‘‘Yalan Bitti’’, Ahmet Arif'in ‘‘Sevdan Beni’’, Kemalettin Kamu'nun ‘‘Seneler’’, Ahmet Muhip Dıranas'ın ‘‘Yağma’’, Cahit Sıtkı Tarancı'nın ‘‘Otuz Beş Yaş’’, Oktay Rıfat'ın ‘‘Kuşlar’’, Ömer Bedrettin Uşaklı'nın ‘‘Yayla Dumanı’’, Ahmet Kutsi Tecer'in ‘‘Ilgaz Dağlarından’’, Necip Fazıl Kısakürek'in ‘‘Geçen Dakikalarım’’, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun ‘‘Çürümek’’ şiirleriyle birlikte yer alıyor. Takvimin kaligrafisi ise Suat Tekin'e ait.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı