"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Şairlere ceza dokunulmazlığı

Doğan HIZLAN

Hasan Pulur'un, Can Yücel ve Demirel yazısındaki (Milliyet, 23 Mart 1998) bir paragrafı, ben, Sayın Cumhurbaşkanına sunulmuş bir af dilekçesi sayıyorum, ben de bu metnin altına imza atmak isterdim:

'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel, şair Can Yücel'in hapishaneye girmesine izin vermemelidir. Cezaların af yetkisi kendisinde olduğuna göre, bu yetkisini kullanmalıdır. Yazarları, çizerleri, düşünenleri içeri atan bir düzende, Cumhurbaşkanı bir şairin, kendisine söylediklerini söylenmemiş saymalıdır.'

Ben yasa koyucu olsam, şairler için ayrı bir bölüm düzenlerdim. Şiirin ayrıcalığını ilan ederdim. Şiirin cumhuriyetinin ayrı yasaları olmalıdır. Yorum zenginliği, mısraın ulaştığı yer, hedefi aşabilir. Tahmin edilenin ötesindeki bir yere düşüverir mısra. Şiirdir bu, deyip geçilir.

Yetmiş iki yaşında Türk şiirinin önemli ustalarından biridir Can Yücel, şiirinin dili zaman zaman keskindir, hicvin tür gereği içinde barındırdığı hırçınlığını devlet hoşgörü ile karşılamalıdır.

Ben artık, Sayın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i sanatın, sanatçının yanında görüyor, devletteki hamisi olarak nitelendiriyorum.

Çankaya'da flüt sesleri yankılanıyor, şiirler okunuyor, ödüller veriliyor. Demek ki orası ödül yeri, ödül verilen yerin ceza verilen yer olarak anılmasına gönlüm razı olmuyor.

Sanatı, sanatçıyı seven bir cumhurbaşkanının biyografisine böyle bir aykırı notun düşmesi beni üzüyor. Bu satır olmasın istiyorum.

Böyle bir mekanı, sanatla güzelleştiren Sayın Demirel'in Can Yücel'in mahkumiyetini içine sindireceğini sanmıyorum.

Bu davada affın nasıl gerçekleşeceği, hukukçular arasında tartışılmalı. Hukuki prosedürde bir çare bulunmalı.

Yetmiş iki yaşındaki bir şaire, cezaevinde fiziksel ve manevi acıları yaşatmayalım.

Üstelik özür diledikten sonra, bu sonuca varılması insanı daha da karamsar yapıyor.

Sanırım, bu konularda ceza mekanizması, adalet düzeni de biraz hoşgörülü davranmalı.

***

BEN azınlıklardan yanayım. Şairler de benim gözümde edebiyatın azınlığıdır. Platon'un Devlet'inden tutun, din kitaplarına kadar şairler dışta tutulmuş, bari siz onları Çankaya'nın dışına atmayın.

Onlar, edebiyatın haylaz çocukları.

Cemal Süreya, 'Şiir Anayasa'ya aykırıdır,' demişti. Çünkü sıkı bir düzenle şiir bağdaşmaz, hayal gücü ile hangi yasa bir arada bulunabilir.

Şiirin jandarması olmayalım .

***

SAYIN Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Can Yücel'in affı konusunda girişimde bulunacağına inanıyorum. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı şiiri seviyor, onun için de şairi bağışlayacaktır.

X