Ege Haberleri

  Şairler, Berk için buluştu

  Eray ARPAŞİN / İZMİR, (DHA)
  28.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk şiirinin önemli şairlerinden İlhan Berk, ölümünün 1. yılında, şair dostları ve sevenleri tarafından anıldı.

  İstanbul, Çanakkale, Bergama, İzmir ve Bodrum’u gezen "Şiire Yolculuk" otobüsü ile Bergama’dan İzmir’e gelen şairler İlhan Berk’in şiir dizelerinin bulunduğu pankartları taşıdı ve yürüyüş yaptı.

  İzmir Büyükşehir, Bergama, Bodrum belediyeleri ve Bilgi Üniversitesi’nin sponsorluğunda bir araya gelen şair ve İlhan Berk’in sevenleri İstanbul’da başlayan "İlhan Berk Buluşması"nın İzmir ayağında şair Can Yücel Sokağı’nda adına bir dizi etkinlik düzenledi. Berk’in şiirleri okundu, şiirlerinden oluşan dizelerin bulunduğu tişörtleri şairler ve sevenleri giydi. Smyrna Şiir Tiyatrosu Topluluğu’nun da destek verdiği anma töreninde topluluk üyeleri şiirleri dramatik bir üslup ile seslendirdi.

  Bodrum’a gittiler

  Büyük ilgi gören anma töreninde konuşma yapan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "Yaşamın yorgunluklarından şairler ile yeni umut penceresi aralıyoruz. Türkiye’de ilk şiir müzesine imzamızı atacağız. Yaşamın yoksunluklarını müzede anlatacağız. Çatışma ve kavgaları aşma konusunda müze Türkiye’nin her yerine bir umut olacaktır" dedi. Töreni sonrası Tarihi Havagazı’nda yemek yiyen katılımcılar daha sonra Bodrum’a gitmek üzere yola çıktı. Etkinlik İlhan Berk’in bir dönem yaşadığı Gümüşlük Akademisi’nde yapılacak tören ile sona erecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı