BURSA HABERLERİ

Şair Nabi'nin izinde bir gazelhan

AA / Mustafa Yılmaz
26.02.2016 - 11:43Son Güncelleme :

- Osmanlı Devletinde dönemin başkenti İstanbul'da söylediği gazellerle ün kazanan Şair Nabi'yi örnek alarak çalışmalarını sürdüren Şanlıurfalı gazelhan Çiçek, Bursa'da yeni albümü için çalışmalarına devam ediyor- Merhum Kazancı Bedih'in bir dergiye verdiği röportajda veliahtı olarak gösterdiği Çiçek, gazelhanlık geleneğini sürdürmeyi ve bu alanda öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyor- Gazelhan Bekir Çiçek:- "Bu teveccühe layık olmaya çalışıyorum. Benden sonra bu bayrağı taşıyacak genç nesillere bayrağı aktarma peşindeyim"

AA / Mustafa Yılmaz

BURSA (AA) - Divan edebiyatında gazelleriyle ün kazanmış Şair Nabi'nin izinden giden Şanlıurfalı Bekir Çiçek (38), Osmanlı payitahtı Bursa'da musiki çalışmalarını sürdürüyor.

Ünlü gazelhan (gazel söyleyen kişi) Kazancı Bedih'in, vefatından birkaç sene önce bir dergiye verdiği röportajda veliahtı olarak gösterdiği Çiçek, bu geleneği sürdürmek ve bu alanda öğrenciler yetiştirmek istiyor.

Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gazelhanlık geleneğinin büyük ustalarına yetişemediğini ancak bu işin piri olarak bilinen Kazancı Bedih'ten doğruları ve yanlışları öğrendiğini söyledi.

Şanlıurfa'da tekke ve dergahlarda katıldığı meşklerde gazellere gönül verdiğini beliren Çiçek, "İmam Hatip kökenli olduğum için Kur'an-ı Kerim'e, Arapça ve Farsçaya meyilim vardı, eğitimini almıştım. Dergahlardaki meşklerde dikkatimi gazeller çekti çünkü onlar, divan edebiyatının zirvesidir" dedi.

Bir şevkle başladığı gazelhanlıkta öncelikle bu işin ustalarının ses kayıtlarından gazelleri dinlediğini aktaran Çiçek, Kazancı Bedih'in gazel söylediği, kendisinin de ilahi okuduğu bir albüm çıkardıklarını ifade etti.

Musiki ile divan edebiyatını birleştirme aşkıyla gazele merak sarıp bu yolda ilerlediğini dile getiren Çiçek, şöyle konuştu:

Çiçek, divan edebiyatının ustalarından Şair Nabi'nin, memleketi Şanlıurfa'dan söylediği gazeller sayesinde Osmanlı Devleti'nin o dönemki başkenti İstanbul'a davet edildiğini belirtti.

Kendisinin de "peygamberler şehri" Şanlıurfa'dan Osmanlı payitahtı Bursa'ya göç ettiğini kaydeden Çiçek, "Bursa'ya gelişim, gazelleri ayrı bir platforma taşımak, bu işi kaynağında araştırmak ve yapmak maksadıyla olmuştur" ifadesini kullandı.

Sanatçının menajeri Ebubekir Yüce de Bekir Çiçek'in Bursa ve Anadolu ile ilgili derlediği gazellerinden oluşan albümünü mart veya nisan ayında çıkarmayı planladıklarını bildirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Şair Nabi'nin izinde bir gazelhan hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 11 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şair Nabi'nin izinde bir gazelhan haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı