Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Said-i Nursi Sokak'a iptal

  Hürriyet Haber
  05 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 1999 - 00:01

  Said-i Nursi'nin adını bir sokağa veren Isparta Belediyesi'ni onaylayan idare mahkemesinin kararını Danıştay bozdu. Danıştay, şeriatçı ayaklanma nedeniyle yargılanan Said-i Nursi'nin ulusal kahraman olmadığını hatırlattı.

  DANIŞTAY, Isparta'da Belediye Meclisi kararı ile bir sokağa Said-i Nursi'nin adının verilmesini uygun bulan Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'nin kararını bozdu.

  Resmi Gazete'de yayımlanan Danıştay 8'inci Dairesi'nin Kararı'na konu olayda, Isparta Belediye Meclisi'nin 17 Haziran 1996 tarihinde Nur Sokağı'nın ismini ‘Said-i Nursi’, 115'inci Cadde'nin adını da ‘Bediüzzaman Caddesi’ olarak değiştirdi.

  Hüseyin Artun adlı vatandaşın iptal istemiyle Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'ne açtığı dava reddedildi. Taraflarca temyiz edilmeyen bu karar kesinleşti. Ancak Danıştay Başsavcılığı, ‘Kanun yararına’ mahkeme kararını temyiz etti.

  Konuyu görüşen Danıştay 8'inci Dairesi, 1963 tarihli ‘Sokaklara Ad veya Numara Verilmesi Hakkındaki Yönetmeliğin’ 12. maddesinin, ‘Milli kahramanlara, kentin yetiştirdiği ve kente önemli hizmetleri dokunan tanınmış kimselere, edip, şair, musikişinas, ressam, heykeltıraş gibi sanatçılara ait adların sokaklara verilebileceği’ hükmünü içerdiğini anımsattı.

  Dairenin konuya ilişkin kararı şöyle:

  ‘‘İdare mahkemesince, sokağa Said-i Nursi adının verilmesinde mevzuata aykırılık bulunmadığına karar verilmiş ise de bakılan davada, belediye meclisinin takdir yetkisini hukuka uygun kullanıp kullanmadığını belirlemek için bu kişinin milli kahraman, devlet adamı veya kente önemli hizmetleri dokunan bir kimse olup olmadığına bakmak gerekmektedir. Said-i Nursi'nin, 1925 yılında Şeyh Sait ayaklanması nedeniyle yargılanarak, Burdur, Isparta, Barla, Kastamonu ve Emirdağ'da zorunlu ikamete tabi tutulduğu ve 1960 yılında Şanlıurfa'da öldüğü bilinmektedir. Said-i Nursi'nin adının bir sokağa verilmesinde, yönetmelik hükümlerine uyarlık bulunmamaktadır.’’

  Karar da ayrıca, Said'i Nursi'nin temsilcisi olduğu ‘Nurculuk’ hareketinin suç olduğu, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun 34 yıl önce bu karara vardığı anımsatıldı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı