Şaibeli SSK sınavına iptal yolu açıldı

Hürriyet Haber
29 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mart 1998 - 00:01

Refahyol'un Çalışma Bakanı Necati Çelik'in gerçekleştirdiği 90 bin kişilik şaibeli SSK sınavı için müfettişlerden iptal istemi geldi. Çelik'i yüzde 100 kusurlu bulan müfettiş raporuna göre, işe alınan 5 bin 300 kişinin memuriyeti geçersiz sayılacak. Çelik'e yargı yolu da göründü.

Refahyol döneminin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı FP'li Necati Çelik'in ısrarlarıyla gerçekleştirilen ve yaklaşık 90 bin kişinin katıldığı ‘Şaibeli SSK sınavı’ iptal edilme aşamasında. Bu durumda, sınav sonucunda işe alınmasına karar verilen 5 bin 300 kişinin memuriyeti geçersiz sayılırken, Çelik hakkında da yasal işlem başlatılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, göreve gelir gelmez şaibeli SSK sınavı ile ilgili olarak soruşturma emri verdi. Bakanlık ve SSK'den 3'er olmak üzere, toplam 6 müfettişten oluşan teftiş heyeti, 8 ay süren soruşturma sonucunda, SSK Sınavı'nın tüm sonuçları ile iptal edilmesi gerektiği kanaatine vardı. Bu durumda memuriyete ataması yapılan 3 bin 800 ve yeni hükümetin soruşturma nedeniyle atamasını durdurduğu yaklaşık 1500 adayın memuriyetleri oluşmamış sayılacak.

YÜZDE 100 KUSUR

Bakan'a sunulan soruşturma raporunda, başından sonuna kadar, her aşamasında usulsüzlük ve kayırmalar yapıldığı belirtilen sınavda, dönemin bakanı Çelik yüzde 100 kusurlu bulundu. Çelik'in usulsüz sınavda denetim görevini yerine getirmediği, sınavı kazananlar arasında akrabalarının bulunduğu, tüm usulsüzlüklere göz yumduğu gerekçesiyle, görevi kötüye kullanma suçu nedeniyle yargılanması için yasal prosedürün işletilmesi istendi. Çelik'in yargılanması için önce TBMM Genel Kurulu'nda dokunulmazlığının kaldırılması, ardından da Yüce Divan'a sevki gerekiyor. Çelik, TCK'nın 240. maddesine göre, 1-3 yıl hapis ve ayrıca para cezası ile yargılanabilecek.

RP MİLİTANLARINI ALMIŞ

Çelik'in ısrarıyla usulsüz olarak gerçekleştirilen bu sınav, 6 kişilik müfettiş heyetinin oybirliği ile imzaladığı rapor doğrultusunda iptal edilirse, sınavı kazanan 5 bin 300 kişinin memuriyeti de bitecek. Bu arada, yaklaşık 25 milyona hizmet veren SSK, ihtiyaç duyduğu kadrolara zamanında kavuşamamış olacak. Müfettişler, ifadesine başvurulan 750 aday memurdan, 200'e yakınının RP üyesi olduğunu, bir o kadarının da değişik partilere üye olduğunu resmen saptadı. Raporda, sınavı kazanan ve aday memur yapılan 5 bin 300 kişiden çoğunluğunun, RP militanı olduğu ima edildi.

Raporda, dönemin bakanı Çelik'in Yüce Divan'da yargılanması için yasal prosedürün işletilmesi istenirken, dönemin bürokratları SSK Genel Müdür Vekili ve Müsteşar Ali Toptaş, SSK Genel Müdürü Ekrem Önal ve diğer sorumluluğu olan yöneticiler Mahfuz Güler, Naci Ünal, A. Şahin Yalçıntürk, Yusuf Ekşi, Mehmet Kabakçı, İsmail Anayurt, Muhlis Güllü, Murat Aktaş, Üzeyir Karaaslan ve Orhan Kancan'ın yargılanmaları için Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı. Bu kişilerin devlet memurluğundan da çıkarılması istendi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı