Ege Haberleri

EGE

  Sahtecilikle haksız kazançta sınır yok

  Taylan YILDIRIM / İZMİR, (DHA)
  27 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ocak 2012 - 21:44

  İzmir’de, bilişim polisinin düzenlediği operasyon, kredi kartı sahteciliğinde kullanılan yepyeni yöntemleri de deşifre etti. Tayvan ve Ukrayna’daki hackerlerin ABD’li müşteri bilgilerinin sahte kredi kartlarına yüklenip bazı hipermarket zincirlerindeki kasiyerlerle ortak hareketle binlerce TL’lik haksız kazanç elde edildiği ortaya çıktı.

  KOPYALANMIŞ kredi kartlarıyla alışveriş yapıldığı ihbarını alan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçlar Büro Amirliği ekipleri çalışma başlattı. Yaklaşık bir yıllık araştırmanın ardından şebeke lideri, elemanları ve bağlantı kurdukları kişiler belirlendi. Soruşturma tamamlanınca İzmir, Muğla ve Mersin’de eş zamanlı baskınlar düzenlendi.

  Operasyonda, lider konumundaki M.T., Y.B., Muğla Yatağan’ın Turgut Belediyesi’nde görev yapan G.E.’nin de aralarında bulunduğu 19 kişi yakalandı. Zanlıların ev ve işyerlerinde, kart üretmekte kullanılan cihaz, basıma hazır 91 kredi kartı, sahte kimlik, tabanca ile sahtecilikte kullanılan bilgisayar, harddiskler ele geçirildi.

  Yeni yollar bulmuşlar

  Şebekenin, Tayvan ve Ukrayna’daki hackerlerle bağlantıya geçip, bu kişilerden satın aldıkları ABD’li müşteri bilgileriyle, sahte kredi kartları ürettikleri saptandı. Genellikle küçük işyerlerindeki alışverişler sırasında müşterilerin kredi kartı bilgilerini kopyalayan şebekenin, bu kez dikkat çekmemek için hipermarketleri seçtiği belirlendi. Hipermarketlerdeki bazı kasiyerlere komisyon vererek, özel cihazla özellikle yabancı müşterilerin kart bilgilerini kopyalattıkları ortaya çıktı. Elde ettikleri bu bilgileri, kendilerine özel cihaza yükleyip sahte ikiz kredi kartları üreten şebekenin, daha sonra da anlaşmalı oldukları işyerlerinde kartlarla son limite kadar harcama yaptıkları belirtildi. Zanlıların, satın aldıkları bu malzemeyi, düşük fiyattan pazarladıkları da anlaşıldı. Şebeke elemanlarının 80 kişinin kart bilgileriyle 300 işyerinde harcama yaptıkları, 500 bin TL’lik haksız kazanç elde ettikleri belirlendi.

  Tarih hırsızlığı da çıktı

  Şebeke elemanlarına yönelik teknik izlemede, aralarında belediye görevlisi G.E.’nin de bulunduğu bazı şebeke elemanlarının, antik Lagina’dan 18 eseri çaldıkları ortaya çıktı. Zanlıların bu eserleri antikacılara satmayı planladıkları, ancak Muğla Müzesi’ne envanter kayıtları olmadığı
  için istedikleri parayı alamadıkları için de vazgeçtikleri belirlendi. Operasyon sırasında tarihi eserler de Basmane’deki bir depoda bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı