Gündem Haberleri

  Sahtecilik şebekesine darbe

  Turaç TOP/İZMİR, (DHA)
  28.08.2009 - 13:06 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de çek, ehliyet, ruhsat, kimlik, fatura ve milli piyango biletlerinin sahtelerini düzenleyip piyasaya sürerek haksız kazanç sağladıkları ileri sürülen 20 kişilik çıkar amaçlı suç örgütü, polisin operasyonuyla çökertildi. Emniyette işlemleri tamamlanan 20 şüpheli adliyeye sevk edildi.

  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, 6 ay önce, istihbari çalışma doğrultusunda, çıkar amaçlı bir suç örgütünün, evlerinde ve kiraladıkları işyerlerinde bilgisayar ortamında, çek, ehliyet, ruhsat, kimlik, fatura ve milli piyango biletlerinin sahtelerini düzenlediğini belirledi. Bunların da İzmir başta olmak üzere Ankara, Afyon, Denizli, Konya, Sakarya, Antalya, Hatay ve Manisa'da piyasaya sürülerek haksız kazanç sağlandığı saptandı. Örgütün çalışma sisteminin deşifre edilmesinin ardından harekete geçen ekipler, 21 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 7'si tutuklanırken, bu kişilerle bağlantılı örgüt elemanlarına yönelik yeni bir operasyon daha gerçekleştirildi.

  3 gün önce, İzmir, Afyon, Hatay, Konya, Manisa'da önceden belirlenen adreslere düzenlenen baskınlarda, biri kadın 20 kişi daha yakalandı. Gözaltına alınan şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, Emniyet Genel Müdürlüğü, noter, nüfus müdürlüğüne ait mühürler, 550 araç vize pulu, çek hologramları, 50 vize, 130 ruhsat vize pulu, 30 sahte çek, sürücü belgeleri, 19 sahte araç ruhsatı, 1 tabanca ve 3 mermi ele geçirildi.

  Emniyette işlemleri tamamlanan 20 şüpheli, ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, örgüte üye olmak, sahte belge basmak ve piyasaya sürmek, vergi usül kanununa muhalefet, sahte belge tanzim etmek’ suçlarından İzmir Adliyesi'ne sevk edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı