Ege Haberleri

EGE

  Sahte vize şebekesi

  Hürriyet Haber
  27.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  6.500 mark karşılığı, Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında geçen sahte Schengen vizesi yapan 14 kişilik şebeke yakalandı.

  İZMİR'de sahte belgelerle adlarına şirket kurdukları kişileri, Schengen vizesi alarak yurdışına gönderdikleri ileri sürülen 14 kişilik şebeke yakalandı. Şebekede bir polis, bir tapu memuru ve bir teknisyen olmak üzere üç kamu görevlisi de bulunuyor.

  3 ortaklı şirket

  MALİ polis, Adnan Menderes Havalimanı'ndan Yunanistan'a gitmek isteyen ve gösterdiği Schengen vizesinin sahte olduğu anlaşılan işadamı görünümündeki Mahmut Kaya'yı gözaltına aldı. 41 yaşındaki Kaya'nın, tüm vize işlemlerini Hanzade Turizm Acentesi'ne 6 bin 500 mark karşılığında yaptırdığını söylemesi üzerine operasyon başlatan polis, şirket sahipleri Engin Dindar (69), Elmas Dindar (57) ve Nursel Kılınçlar'ı (39) gözaltına aldı.

  Yardımcılar da bulundu

  BU üç şirket ortağıyla birlikte Schengen vizesi için gerekli belgeleri hazırlayan Turcan Tanrıöver (37) ile yurtdışı bağlantısını yapan Ayhan Akdeniz (36), sahte evrakları temin eden Balçova Tapu Kadastro Müdürlüğü'nde görevli memur Alptekin İnan (55), Atlıhan Gür (30), kaşe, mühür işlerini yapan matbaacı Mehmet Kara (29), pasaport çıkışında bin mark karşılığında kolaylık gösterdiği iddia edilen Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Sabit Beydilli ile müşteri bulduğu ileri sürülen Emniyet Müdürlüğü'nde görevli teknisyen Selçuk Alkan ve yurtdışına çıkmaya hazırlanan Musa Türkmen (28), Mesut Arıdoğan (30), Hasan Kuburuk (35) yakalandı.

  45 kişi göndermişler

  11 Avrupa Birliği ülkesinde geçerli olan Schengen vizesini alabilmek için adam başı 6 bin 500 mark veren herkesi, gerçeğinden hiçbir farkı bulunmadığını iddia ettikleri tapu, vergi levhası, ruhsat ve benzeri belgeleri hazırlayarak işadamı görünümüne soktuklarını itiraf eden sanıkların bugüne kadar 45 kişiyi bu yolla yurtdışına gönderdikleri belirlendi. Sanıkların işyerlerinde yapılan aramalarda 24 adet mühür, 35 kaşe, 23 pasaport, 12 vergi levhası, 2 bilgisayar ele geçirildi.

  Herşeyi ayarlamışlar

  SORGULARININ ardından teşekkül oluşturarak sahte mühür, kaşe ve belgelerle şirket kurmak ve işçi simsarlığı yapmak suçlamasıyla Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne sevk edilecekleri bildirildi.

  İL Emniyet Müdürü Hasan Yücesan, ‘‘Schengen vizesi alabilmek için şirket sahibi olmak lazım. Bu vize öyle kolay alınmıyor. Bu kişiler kurdukları şebekeyle her türlü sahte belgeyi hazırlayıp, kişiyi sanki işadamıymış gibi gösterebiliyorlar. En çok da Yunan Konsolosluğu'ndan vize alıyorlar. Yunanistan'a giden kişi buradan rahatlıkla Almanya, Hollanda'ya gidiyor. Şebekeyi çökertmekten dolayı sevinçliyiz. Şebekede bir polis, bir teknisyen ve bir tapu memururun olması bizi üzdü’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı