Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sahte THK'cıya dikkat

  Hürriyet Haber
  07 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 07 Nisan 1998 - 00:01

  Türk Hava Kurumu Genel Sekreteri Mehmet Tiritoğlu, vatandaşları ‘‘Sahte THK'cılar’’ konusunda uyardı. Tiritoğlu, bazı grupların sahte THK makbuzları bastırabileceklerini belirterek, vatandaşların THK görevlilerinden görev kağıdı sormalarını, şüpheli kişilerin ve araçların ise polise veya THK şubelerine ihbar edilmesini istedi.

  Türk Hava Kurumu, gelirini Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Diyanet Vakfı ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile paylaştığı kurban derilerinin toplanmasında vatandaşları ‘‘sahte görevliler’’ konusunda uyardı.

  THK Genel Sekreteri Mehmet Tiritoğlu, kurumun 620 şubesi tarafından görevlendirilen binlerce araç ve kişinin, bayram boyunca kurban derisi toplayacağını söyledi.

  GÖREV KAĞIDI SORUN

  Bazı kişilerin THK görevlisi gibi davranabileceğine, hatta makbuzları bile taklit edebileceğine işaret eden Tiritoğlu vatandaşların dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

  - Araçlarda THK flaması, deri toplayanların kollarında görevli olduğunu gösterir bant, ellerinde ise görev kağıdı olacak. Vatandaşlar görev kağıdı sorabilirler.

  - Aldıkları deri karşılığında, koyun, keçi, sığır ve bağırsak için ayrı ayrı bastırılmış 4 tür makbuzdan birini kesecekler. Vatandaşlar mutlaka makbuz istesinler ve makbuz vermeyenin ismini alsınlar.

  - Vatandaşlar THK görevlisi olduğundan şüphe ettikleri kişileri, araçlarının plakasını alarak bulundukları bölgedeki THK şubesine, THK Genel Merkezi'ne veya kolluk kuvvetlerine bildirsinler.

  KASAP ERLER

  Tiritoğlu, deri toplayacakları süre boyunca mülki amirlerden ve Genelkurmay'dan yardım alacaklarını da kaydetti. Buna göre İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge uyarınca, THK'ya yardım amacıyla mülki amirler kamu araçlarını deri toplamada görevlendirecek. Polis ve jandarma, izinsiz deri toplayanları engelleyecek, THK görevlilerinin güvenliği sağlanacak.

  Öte yandan, kesim merkezi açan THK şubelerinin başvurusu üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde askerlik görevini yapan ve mesleği kasaplık olan erler görevlendirildi. Sadece Ankara'da 30 er bayram boyunca THK merkezlerinde kurban kesecek.

  CEZA YAĞACAK

  THK Hukuk Müşaviri Cahit Tansu da yasalara rağmen kurban derisi toplayanlarla vatandaşları, derileri THK'ya vermemeleri yolunda tahrik edenlere verilecek cezaları şöyle sıraladı:

  - İzinsiz yardım toplayanlar, 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu'nun 29'ncu maddesine göre 3 aydan 6 aya kadar hapis ve para cezasına çarptırılacak.

  - Halkı bu yasa maddesine uymamaya tahrik edenlere ise TCK'nın 312'nci maddesi gereğince 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı