Gündem Haberleri

  Sahte rakıcılara ceza yağdı

  Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  28.05.2010 - 11:26 | Son Güncelleme:

  BURSA’da sattıkları sahte rakı ile 2 kişinin ölümüne neden olmakla suçlanan Mehmet Yılmaztürk (33), Hasan Şencan (36) Mesut Özbay (38), Hikmet Kartal (41) ve Sedat Kaya’nın (44) yargılanması tamamlandı. Yılmaztürk ve Şencan’ın 5’er yıl hapis cezasına çarptırıldığı son duruşmada Mesut Özbay’a 18 bin 200 TL, Hikmet Kartal’a 15 bin 200 TL, Sedat Kaya’ya da 500 TL para cezası verildi.

  Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Dereköy’de oturan Hasan Erdem (78) ile İpekaya Köyü’nde oturan Saip Telli (59), geçen yıl Mart ayında, ormanlık alanda rakı içtikten sonra rahatsızlanınca, kaldırıldıkları hastanede yaşamlarını yitirdiler. Jandarma, rakının satıldığı Tekel Bayii Mesut Özbay ile satışı yapan Mehmet Yılmaztürk’ü gözaltına aldı. Mahkemeye çıkartılan zanlılar tutuklanırken, olaya karıştığı öne sürülen ve Antalya’da bir başka suçtan tutuklu bulunan Hasan Şencan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartıldı. Operasyon kapsamında Sedat Kaya ve Hikmet Kartal da yakalandı. Mahkemeye çıkartılan Kaya ve Kartal, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
  Haklarında Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘Olası kast altında adam öldürmek’ suçundan dava açılan ve 40’ar yıla kadar hapis cezası istenen Mesut Özbay, Mehmet Yılmaztürk ve Hasan Şencan ile Sedat Kaya ve Hikmet Kartal’ın karar aşamasına gelen yargılaması tamamlandı.

  Yöneltilen suçlamayı kabul etmeyen sanıklardan Mesut Özbay, yaptığı son savunmada, “Hakim bey aynı rakıdan ben de ben de içtim. Bana bir şey olmadı. Eğer rakılarda bir sorun olsaydı, şu an benim de ölmüş olmam gerekirdi” dedi.
  Yargılamayı tamamlayan mahkeme heyeti, Mehmet Yılmaztürk ve Hasan Şencan’a 5’er yıl hapis, Mesut Özbay’a 18 bin 200 TL, Hikmet Kartal’a 15 bin 200 TL para cezası verdi. Mahkeme aynı olayda suçu gizlediği öne sürülen Sedat Kaya’yı da 500 TL para cezasına çarptırdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı