Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sahte içki organize çete işi çıktı

  Ali AKSOYER/İSTANBUL(DHA)
  29 Ekim 2015 - 15:38Son Güncelleme : 29 Ekim 2015 - 16:25

  İSTANBUL’da 9 kişinin hayatını kaybettiği kaçak alkol soruşturmasında gözaltı sayısı 15’e yükseldi. Hastanelere gelen şüpheli ölümleri araştıran polis, gözaltına aldığı şüphelilerin üretim ve dağıtım ağı oluşturduklarını organize bir şekilde çalıştıklarını tespit etti. Öte yandan çete elebaşılarından M.K’nın kaçak yaptığı içkileri önce kendisinin tatdığı ve iki gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yine üretimin başına döndüğü ortaya çıktı.

  Polis vatandaşları uyararak Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Bağcılar ve Fatih ilçelerinden "Bulgar rakısı" olarak bilinen yabancı etiketli içkileri almamalarını istedi. Öte yandan Gıda Hayvancılık ve Tarım Bakanlığı ile ortak olarak bölgede içki satılan yerlerin denetlenmeye başlandığı belirtildi.

  ELEBAŞI YAPTIĞI SAHTE İÇKİYİ TADARAK KOMAYA GİRMIŞ, YİNE ÜRETİME DÖNMÜŞ

  Kaçak alkol soruşturmasında ilginç bir detay da ortaya çıktı.  15 kişinin yapılan operasyonla gözaltına alındığı operasyonun  elebaşlarından  M.K’nın  kaçak yaptığı içkileri önce kendisinin tatdığı  ve iki gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yine üretimin başına döndüğü  ortaya çıktı. Kaçak içkileri şişelerine doldururken yakalanan M.K’nın  ölümü atlattıktan sonra yine kaçak içki yapımına dönmesi polisleri bile şaşırttı.   İstanbulda sahte içki şokuİstanbul'da sahte içki şoku

  POLİSİN DİKKATİ SAYESİNDE ORTAYA ÇIKTI

  Fatih’te 2 gün önce alkol zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvuran Ercan Tümey(48), Serkan O., Bülent Ç.(59), Aziz Ö.(61), Alpaslan S.(56), Mahmut B.’nin (68) durumlarını inceleyen Cinayet Büro Amirliği dedektifleri mağdurların metil alkol zehirlenmesi yaşadığını tespit etti. Bunun üzerine alarma geçen polis ekipleri Adli Tıp Kurumu ile irtibata geçerek meydana gelen şüpheli ölümleri araştırmaya başladı. Adli Tıp Kurumu’na son 3 gün içinde gelen ölümlerin 6’sının metil alkol zehirlenmesi sonucu meydana geldiğinin ortaya çıkması üzerine soruşturma derinleştirildi.

  Sahte içkiden tedavi görüp ölümden dönen hasta konuştuSahte içkiden tedavi görüp ölümden dönen hasta konuştu

  3 İMALATHANE, 6 BÜFEYE BASKIN YAPILDI

  Polis hayatını kaybeden kişilerin alkol aldıkları yerleri araştırdığında Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Bağcılar ve Fatih ilçelerinde 6 büfe tespit etti. Bu büfe sahipleri gözaltına alınarak alkol aldıkları kişiler tespit edildi. Bu kişilerin ifadesi doğrultusunda Esenler, Küçükçekmece, Bağcılar ilçelerinde 3 ayrı imalathaneye baskın yapıldı. Baskınlarda yüzlerce şişe sahte içki ele geçirildi. Şebekenin üretim, ve dağıtımını yapan üyelerinin tespit edilerek yakalanmasıyla gözaltı sayısı 15’e yükseldi.

  DAHA ÖNCE GÖZALTINA ALINIP SERBEST KALMIŞLAR

  Sahte içki ürettikleri öğrenilen şüphelilerin ele başlarının N.B., İ.B., M.F., A.K. olduğu belirlendi. Bu kişilerin daha önceden sahte içki üretmek suçundan defalarca gözaltına alındıkları ancak ölen kimse bulunmadığı için, çıkarıldıkları mahkemeler tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıkları belirlendi.

  "BULGAR RAKISI"NA DİKKAT

  Polis tarafından yapılan soruşturmada etil alkol yerine metil alkolle yapıldığı tespit edilen sahte içkilerin piyasada "Bulgar rakısı" olarak bilinen yabancı marka içki etiketleri taşıdıkları belirlendi. Şüphelilerin ’yurt dışından çok ucuza getiriyoruz’ diyerek normalde 35 lira olması gereken içkilerin şişesini 5 liraya pazarladıkları öğrenildi.

  TEDAVİ GÖRENLER ARASINDA BÖBREK, KARACİĞER HASARLARI, GÖZLERİNDE PROBLEM VAR

  Sahte içki mağduru olarak hastanelerde tedavi gören mağdurların ise bazılarının hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi. İçtikleri kaçak içki nedeniyle bazı kişilerin böbrek ve karaciğerlerinde hasar oluştuğu, bazı mağdurların ise gözlerinde problemler bulunduğu öğrenildi. Hastanelerde önceden meydana gelen ve kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçen bir çok vakanın da mercek altına alındığı belirtildi.

   ÖLÜMLERLE BİR İLGİLERİNİN BULUNMADIĞINI SÖYLEDİLER

  Öte yandan gözaltına alınan polise, ölümlerle bir ilgilerinin bulunmadığını söyledikleri, daha önce de sahte içki yaptıklarını ancak kimsenin hayatını kaybetmediğini anlattıkları öğrenildi. Şüphelilerin üretim yapılan yerlerden alınan örneklerin incelendiğini kaçak içkinin ölümlere sebep olma nedeninin araştırıldığını söylediler. Resmi ifadelerin bugün alınacağı öğrenildi.

  YETKİLİLER UYARDI

  Yetkililer vatandaşları uyararak Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Fatih ilçelerinde Bulgar rakısı olarak bilinen yabancı markalar taşıyan içkilerin satın alınmamasını, şüpheli bir durum gördüklerinde 155 polis imdat telefonuna ihbarda bulunmalarını istedi. Gıda Hayvancılık ve Tarım Bakanlığı ile irtibata geçildiğini söyleyen yetkililer, bölgede tüm içki satılan yerlerin ve içkilerin denetlenmesine başlanıldığını söylediler.

  Gözaltına alınan şahısların işlemlerinin devam ettiği savcılıktan ek gözetim izni alınan şüphelerin işlemleri bittikten sonra adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

  SAHTE İÇKİ YÜZÜNDEN HAYATINI KAYBEDENLER

  - Serdar Kayar 23 Ekim 2015 tarihinde Küçükçekmece

  - Mustafa Mekik 23 Ekim 2015 tarihinde Adli Tıp’a ölü olarak getirilmiş

  - Kimliği belirsiz bir kişi 24 Ekim 2015 tarihinde Fatih

  - Yılmaz A. 24 Ekim 2015 tarihinde Avcılar

  - Naci Ç. 25 Ekim 2015 tarihinde Bayrampaşa

  - Serdar M. 26 Ekim 2015 tarihinde Avcılar

  - Oran K. 28 Ekim 2015 tarihinde Sultangazi

  - Reis G. 28 Ekim 2015 tarihinde Sultangazi

  - Ercan T. 28 Ekim 2015 tarihinde Samatya

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı