« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sahte firma iddiası

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

BAŞBAKANLIK Teftiş Kurulu'nun raporunda, Haluk Ulusoy başkanlığındaki Futbol Federasyonu yönetimi hakkında çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük iddiası yer aldı.

Raporun, Başbakan Bülent Ecevit'in onayı ile Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildiği, Savcılığın da Federasyon'un İstanbul'da bulunması nedeniyle, gereği için raporu İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na sevkettiği öğrenildi.

Müfettişlerin raporunda yer verdiği çarpıcı iddialar özetle şöyle:

OTOPARK İHALESİ: Başbakanlık Teftiş raporuna göre, Federasyon'a ait İstanbul 4. Levent'teki Otopark ihalesinde, teklif alınan üç firmadan biri ‘Sahte’ çıktı. Otopark ihalesini soruşturan müfettişler, Yaşam Yapı İnsaat ve Dekorasyon, Özer İnşaat ve Art İnşaat firmalarını İstanbul Ticaret Odası'ndan (İTO) resmen sordular. Bu firmalardan birinin kaydı çıkmadı. İhaleyi, Gürbüz Koçdur'un sahibi olduğu Art İnşaat aldı. Ancak, bazı tekliflerin olmayan firmalara verdirildiği kanaatine varıldı. Bu usulsüzlükten ötürü Federasyon Yönetim Kurulu üyesi Orhan Saka ile Tesisler Müdürü Ümit Ülger'in TCK'nün 367. maddesine göre 1 aydan 3 aya kadar hapis ve ağır para cezasıyla cezalandırılması için dava açılması talep edildi.

DENİZLİ'YE KIYAK: Federasyon, Milli Takım Teknik Direktörü Mustafa Denizli ile Mark üzerinden yaptığı sözleşmeye rağmen, dolar üzerinden peşinat ve aylık ödemelerde bulundu. Müfettişler, en iyimser hesaba göre Denizli'ye 840 bin DM fazladan para ödendiğini saptadılar.

AKRABALARA KIYAK: Yönetim, Euro 2000 için 1 trilyon 822 milyar liralık prim dağıttı. Ancak Finlandiya, Moldova ve İrlanda ile yapılan maçlardan ötürü dağıtılan primler için, yasa emrine rağmen Yönetim Kurulu kararı alınmadı. Ayrıca, yöneticilerin yurtdışındaki milli maçlara ‘bedavadan’ akrabalarını götürdükleri de iddia edildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler