Ege Haberleri

  Sahte faturayla büyük vurgun

  Taylan YILDIRIM - Bahri KARATAŞ / DHA
  13.11.2009 - 20:05 | Son Güncelleme:

  İzmir’de kimsesizler ve ekonomik durumu iyi olmayan kişiler adına kurdukları şirketler üzerinden, komisyon karşılığında yüklü miktarlarda sahte fatura düzenleyen şebeke çökertildi.

  Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte bazı firmalar adına sahte fatura düzenlendiği bilgisi üzerine ekipler çalışma başlattı. Şebeke elemanlarının kimlikleri belirlendi.Sahtecilik şebekesi hakkında 7 ay süren araştırmaların tamamlanmasının ardından operasyon düzenlendi. izmir’in çeşitli semtlerinde belirlenen 12 ev ile 8 işyerine eş zamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda, Turgut Özal’ın eski dünürü Alpaslan Beşikcioğlu’nun kardeşi M.Y.B.’nin de aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Zanlılarla 11 milyon TL değerinden sahte fatura, 6 tane şirkete ait kaşe, şirketlere ait sevk irsaliyeleri, tahsilat makbuzları, 5 bilgisayar ele geçirildi. Şebekenin, kimsesiz ve maddi durumu iyi olmayan kişiler adına şirket kurdukları, bu şirketlerin faaliyetlerini vekalenamelerle yönettikleri saptandı. M.Y.B.’nin liderlerinden olduğu şebekenin, kurduğu 22 şirket üzerinden bağlantıya geçtikleri kişilere KDV oranlarına göre yüzde 2 ile 4 oranlarında komisyonlarla sahte fatura kestikleri, fatura vergilerini ise ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları belirlendi.

  Devleti dolandırdılar

  Şebeke elemanlarının izmir’deki şirketlerin yanı sıra Muğla’dan antalya’ya kadar olan bölümdeki sahil şeridinde bulunan bazı otellere de sahte faturalar kestikleri ortaya çıktı. M.Y.B. ile birlikte 8 kişi adliyede.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı