Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sahte diplomacı YUVA'cılar serbest

  Hürriyet Haber
  03 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mart 1998 - 00:01

  Ankara DGM Başsavcılığı'nın, Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'ne kayıt yaptırıp sahte diploma alan kişilerle ilgili olarak başlattığı soruşturma kapsamında geçen hafta gözaltına alınan Yükseköğrenim Yurtdışı Mezunları Gençlik ve Dayanışma Vakfı (YUVA) yöneticileri, yedek hâkimlik sorgularının ardından serbest bırakıldılar.

  Vakıf yöneticileri, savcılık ifadelerini bugün öğleden önce soruşturmayı yürüten Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'e verdikten sonra, ‘‘laiklik aleyhinde faaliyetlerde bulunmak üzere teşekkül oluşturmak’’ suçundan yedek hâkimliğe sevkedilmişlerdi.

  Yaklaşık 2 saat süreyle Ankara 1 No'lu DGM'nin Yedek Hâkimi Süreyya Gönül tarafından sorgulanan YUVA Başkanı Ömer Korkmaz, Başkan Yardımcısı Bülent Alan, Genel Sekreter Eyüp Sabri Öner ve Ömer Korkmaz'la ilişkisi olduğu bildirilen, kapatılan RP'nin eski genel merkezinin avlusundaki Hamidiye Camii'nin İmamı Muhittin Hamdi Yıldırım, ‘‘sabit ikametgah sahibi olmaları ve suçun vasıf ve mahiyetindeki değişme ihtimaline göre’’ serbest bırakıldılar.

  Edinilen bilgiye göre, Savcı Yüksel, Yedek Hâkim Gönül'ün kararına itiraz etti. Savcı Yüksel'in bu talebi, bugün, nöbetçi olan 2 No'lu DGM tarafından görüşülecek.

  Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra geçen hafta Ankara DGM'ye çıkarılan ve El Ezher Üniversitesi'ne kayıt yaptırarak sahte diploma aldıkları iddia edilen Erdinç Kontaş, Reşat Kocatürk, Faruk Üstündağ, Ömer Yürekli, Adıgüzel Çalık, Erol Coşar, Ramazan Doğan, Nurullah Nurdoğan ve Cengiz Yücel aynı suçtan tutuklanırken, Şükrü Sağlam, Zeki Sevencan ve Mehmet Dağaslanı ise serbest bırakılmışlardı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı