Gündem Haberleri

  Sahte belge çetesi çökertildi

  Zeki GÜNAY- Mehmet BULUT/GAZİANTEP, (DHA)
  24.02.2011 - 12:50 | Son Güncelleme:

  GAZİANTEP, Şanlıurfa ve Aksaray’da sahte resmi belge temin eden ve örgütlü bir şekilde resmi belgede sahtecilik yapan çeteye yönelik operasyonda 35 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 25’i sorgularının ardından serbest bırakılırken, 10’u mahkemeye sevk edildi.

  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, resmi belge alacak yeterliliği olmayan kişilere sahte belge temin ederek resmi belgede sahtecilik yapan örgütün çökertilmesine yönelik çalışma başlattı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde yapılan ve yaklaşık 3 ay süren çalışma sonucunda Gaziantep ve ilçeleri ile Aksaray ve Şanlıurfa’da eşzamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda; "suç işlemek amacıyla örgüt kurma, örgüt faaliyeti kapsamında resmi belgede sahtecilik ve örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım" ettikleri tespit edilen 35 kişi gözaltına alındı.

  Daha önce aynı suçlardan sabıkası bulunan 45 yaşındaki Ali Ç.’nin liderliğini yaptığı iddia edilen çetenin Akyol Mahallesi’nde kurduğu bir imalathanede yapılan aramada; çok sayıda sahte nüfus cüzdanı, sahte sürücü belgesi, yeşil kart, vize, vesikalık fotoğraflar, sürücü belgesi sertifikaları, boş diploma ve nüfus cüzdan fotokopileri, sahte belge düzenlemede kullanıldığı belirlenen bilgisayar, renkli yazıcı, PVC makinesi, mengene, ütü, bazı kurumlara ait kaşe ve mühür ile bol miktarda kırtasiye malzemeleri ele geçirildi.

  Cumhuriyet Savcılığı’nca ifadeleri alınan şüphelilerden 25’i serbest bırakılırken, 10 kişi mahkemeye sevk edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı