Sahte bankaya milyonlar kaptırdılar

Birce BORA / LONDRA
24.01.2015 - 13:58 | Son Güncelleme:

Çin’in doğusundaki Nanjing şehrinde şube açan ve üniformalı veznedarlar çalıştıran sahte bir banka, haftada %2 faiz vereceğini iddia ederek halktan 200 milyon yuan (75 milyon lira) toplamayı başardı.

Geçen yıl Mayıs ayında Bankaya 12 milyon Yuan (4.5 milyon lira) yatıran Hangzhou Wang Jing isimli iş adamı, kendisine vaad edilen faizi alamayınca yetkililere başvurdu ve yapılan araştırmalarda bankanın sahte olduğu tespit edildi.

BBC'nin haberine göre yetkililer, banka olduğunu iddia eden kurumun aslında kırsal bir kooperatiften ibaret olduğunu ve hiç bir parasal işlem yapma yetkisinin bulunmadığını açıkladı. Polis olayla ilgili olarak biri kadın beş kişiyi tutukladıklarını ve ismi basına açıklanmayan kadının yakalandığı sırada sahte bankanın müşterilerinden topladığı para ile ülkenin kumar başkenti Macau’da tatil yapmakta olduğunu belirtti. Yaşananlar Çin’de büyük tepki toplarken, sosyal medya kullanıcıları devletin ülkede sahte bir bankanın faaliyet gösterdiğini bir yıl boyunca fark etmemiş olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı